www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 19 Дек 2018, 05:19

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2018, 16:39 
Аватар

Към самоделно (само CW?) QRP (засега еднообхватно) трансиверче се опитвам да добавя електронен ключ.

Наред с управлението на синтезаторния блок с индикация и при това, че извествен ресурс на микроконтролера остава свободен (Arduino NANO), ми се ще да добавя и програмен CW ел. ключ. Вариантът с реализация на манипулация директно върху изходната честота е огромна предпоставка за опростяване на схемата на трансиверчето.

Та отделно синтезатор, енкодер, индикация (и др.?) при мен вече си работят, и отделно CW ел. ключ (с памет на последния знак) си работи (мисля има все още "трески за дялкане" по алгоритъма, но "ще стане ... някой ден" :crazy ).

Реализацията на желани "екстри" на електронния ключ от миналото като регулатор на скорост (с потенциометър/енкодер), с/без индикатор, QSK управление, смяна на манипулатора точка/тире (за левичари :rolleyes), звуков сигнал (600-800 Hz), памет на последния знак са ако не лесни за добавяне, то поне с желание и целеустременост, с Arduino за някакъв период от време, ще са реализируеми прогамно.

Управление от компютър (през виртуален сериен порт?) с изпращане на букви, фрази и изречения, също е изпълнено.

:help

Имам "проблем" с алгоритъма за запаметяване на няколко CW фрази. ("Твърдото" запаметяване, в програмата, преди зареждането в Ардуино е лесно, но после не може да се коригира. Говорим за "динамично" записване "по желание" без наличие на компютър (примерно с няколко хардуерни бутончета с памет М1, М2, М3 ...)
--------------------------
Мисли по този повод:
М1. Запис на цялата поредица точки, тирета и паузи, както върви CW потока. Предвид възможните удължени паузи на CW оператора предвиждам голяма "консумация" на памет.

М2. Също като 1., но с последващ "анализ": паузите да се сведат до пауза между символите / буквите / думите. Така ще се "компресира" записваната поредица някак си.

М3. Анализ на "символи в движение" и последващо записване на цялата поредица "разпознати символи". Намалена "консумация" на памет, сложнен алгоритъм :sad

Имам неудовлетворителни опити по моделите по-горе.

М4. други варианти ... :pleasantry
--------------------------
Въпроси:
В1: работещ алгоритъм, който да използвам?
В2: брой необходими запаметени фрази / и бутони ПАМЕТ ("колкото повече, толкова по-добре", но все пак колко е пределния минимум)?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]