www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 12 Ное 2019, 16:44

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2019, 16:00 
Аватар

След като си пуснах NWT-то ( и с най калпавото NWT е по добре отколкото с "ръчно" или никакво :) ) се запалих да направя кварцов филтър по методиката на UR5FFR
http://dspview.com/viewtopic.php?f=19&t=194

Подбирах кварцове с NWT-то, стъпка 3Hz.
Постановката: Изход-> Къс 22 см кабел RG-174 U (оригинален Amphenol, около 22 pF) с китайски мъжки BNC-та-> две женски БНЦ-та за панел, запоени едно срещу друго за масите, между тях 3 пина от рейка за цангов цокъл -> същия кабел към входа на NWT

От 50 броя HC49S 9MHz кварца от e-bay , съм избрал 10 броя със разлика максимална минимална честота на серийния резонанс 140 Hz. Друга "десятка" не успях да избера, избрах една "девятка" с разлика мин-макс 216Hz и една "девятка" 189Hz разлика.
От купените кварцове - при тази постановка - средно затихване -2.763 dB, средно Q=13800, махнах да не участват в извадката 10 броя със затихване над -4dB и Q под 10000.
Всичко това ме навява на мисълта че конкретния продавач е продавал бракувани кварцове. (Както пишеше в руските форуми - "перебор").

От наш сериозен магазин купих 15 броя 8 MHz HC49S и подбрах 10 бройки с разлика мин -макс 81Hz.
При мойта опитна постановка - средно затихване -1.27 dB, средно Q=19500.

Днес ще ецвам платки, и въпросът ми е :
- от избраните кварцове, как трябва да се наредят от входа на филтъра към изхода ?
- от най нискочестотни към най високочестотни ?
- обратното ?
- търсейики "симетрия" спрямо средата на филтъра ?

за 8М честотите са:
7.998430
7.998433
7.998457
7.998466
7.998472
7.998475
7.998487
7.998508
7.998511
7.998511

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2019, 20:03 
Аватар

Кварцовете стареят. По спецификацията в pdf-ите им: особено първата година след производството: +/- 1ppm / година.
Потвърждавам го с наблюденията си върху генераторни кварцови резонатори.

PS: Охо, и това е за прецизен кв. резонатор 3225.
Сега погледнах спецификацията на кварцовете си, които вземах за опити за филтри:
SJK 8.192 MHz: Aging ±3PPM Max/Year

От това автоматично следва: прецизния подбор и настройка са хаотични, случайни събития. При един (колега) се получава, при друг: не, още повече че след (кратко) време параметрите на кварцовете ще "отидат нанякъде". Затова пусни го някак си филтъра, с параметри "да ти хареса", и го използвай (в самоделно радио) :wink. Идеални неща няма.

"Да оставим кварцовете да престоят" ... и да дойде друго време: след година, две ... пет, "да творим" филтри с тях, също не ми е интересно - днес имам свободно време, днес ми се занимава, правя филтър и ползвам. "Утре" си е за утре :wink.
---
По Dishal:
Прикачени файлове:
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg [ 261.36 KiB | Прегледано 272 пъти ]

+/- 2% толеранс от исканата честотна лента за мен си е сериозен избор. А и все пак е любителска технология. Затова съвет: както се получи. С реаранжирането на кварцовете параметрите на филтъра драстично няма да се изменят. Влияят времевите изменения (години в и без експлоатация), температурната разлика измерване/настройка/експлоатация, екраниране, съгласуване в апаратурата.
---
Не си споменал средната честота на филтъра си, както и исканата честотна лента, но от -1..-3 дб подразбирам, че е в лента, близка до 3 kHz.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2019, 20:59 
Аватар

Да, четох я тази статия. Ще правя филтър за SSB телефония, 2.7 - 3 kHz - както се получи.
Това прави +- 54... +-60 Hz.
Събрах всичко което се намери в къщата купувани и забутани кварцове по 8 МHz ( ползвам ги за PIC-овете) и се намериха няколко пакетчета по 2 по 3 кварца. Извода е че ако са купувани заедно са много близки, дори и такива които съм купувал 2015-2016.
Същото важи и за 12MHz (купувал съм ги за USB-UART чипове), измерих две пакетчета по 3 изостанали поне година. Т.е. ако са от една партида стареят еднакво. (Надявам се :) )

Идната седмица мисля да поръчам и 20 броя 8.192 от високите. Сигурно доста време са застояли в магазина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2019, 23:55 
Аватар

QER с широка лента се получава сравнително лесно и параметрите са предвидими.

За мой пример по-долу: QER 6 pole тестов филтър (с 8 резонатора) от двайсеттина ненужни кварцови резонатора 14.318 MHz, втора употреба, от дефектни дънни платки и разни други комп. устройства. Никаква еднаквост на фирмите производителки: дъната са различни, кварцовете са сваляни в дълъг период от време. Просто за експеримента. Еднаквостта им е само, че всички резонатори са в корпус HC49S (честотата 14,318 MHz е неподходяща за HAMRADIO IF).

Всеки кварц - в генераторен режим, схемата - в програмата за кв. филтри. С и без 22 pF последователен кондензатор. Цангов съединител за кварца. Измерен капацитет на кварцовата пластинка. Екселска таблица, избор на 8 последователни кварца (с най-малка разлика).

Първи опит: установяване на кондензаторите по случайния метод: 3 итерации със случайни, но еднакви кондензатора: 150 pF, 82 pF и третата: 100 pF. При 100 pF се получи исканата лента.
Втори опит: разчетната стойност с програмата Dishal: и на кондензаторите, и лентата, и вх/изх импеданс съвпадна с получените на 100%.

Измерване: червената линия е "нулата" на NWT (съгласуването на филтъра е с последователни резистори 68 Ома към вход/изход 50 Ома). Филтърът е изпълнен на "обемен монтаж" на нефолирана печатна платка, цялата като "земя".

Заради повторяемостта си не искам да развалям филтъра дори :mail, а да го вградя в някое радио. 14,318 MHz има "бита точка" (хармонична/субхармонична) на всеки нискочестотен обхват и много вероятно да има пиу-у-у-у-уит там :wink, но какво от това - все пак конструкцията ще е с филтър, събран "от нищото".

Прикачени файлове:
QER.jpg
QER.jpg [ 143.3 KiB | Прегледано 253 пъти ]
68ohm_68ohm.jpg
68ohm_68ohm.jpg [ 665.42 KiB | Прегледано 253 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2019, 18:19 
Аватар

От раз със два резистора по 330 ома последователно... Кондензаторите са по 33 пф.
Прикачени файлове:
filter.png
filter.png [ 26.28 KiB | Прегледано 240 пъти ]

Добро ли е съгласуването и има ли смисъл да бутам резисторите ? Или мога да смятам че този филтъре с Rin Rout ~ 380 Ohm ?
За кондензаторите ясно, трябва дасе пробва с 27 пФ за да се стесни малко лентата.

За монтажа - ясно - не е красив... Но исках да видя какво ще се получи с най каплавата извадка кварцове от e-bay.
Прикачени файлове:
filtar-sn.jpg
filtar-sn.jpg [ 352.19 KiB | Прегледано 240 пъти ]

edit: изследвах ефекта на съгласуващите резистори.
сериино отгоре надолу кривите: 220, 280, 330, 470 ома.
на 280 или на 330 да го оставя ?
Прикачени файлове:
rezistors.png
rezistors.png [ 25.16 KiB | Прегледано 239 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2019, 20:38 
Аватар

Къде е "нулата" на прибора, за да преценим колко му са загубите на филтъра?
---
Oтпой филтъра от резисторите, двете BNC-та да са свързани през двата резистора и калибрирай така. Ще се вдигне шумовата пътечка на измерването, но това няма значение.
----
Много широка лента се е получила ... за ESSB ли ще бъде? :rolleyes

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2019, 21:10 
Аватар

То тоя е за хайфисти :)
Сега намерих 39 pF и ще ги сменям.

-16 dB e ако дам накъсо BNC-тата през 280 (560II560) омовите резистори.
Прикачени файлове:
280-zero.png
280-zero.png [ 18.23 KiB | Прегледано 235 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2019, 21:35 
Аватар

Нормално си изглежда тогава. И с тази лента да си остане, приложим ще си е за наши цели филтъра :smile.
Ще трябва филтърът ти да се допълва в бъдеще най-малко до радиоприемник значи :wink .

(ЕМФ с лента 3,1 kHz приятно ми звучи на 80м с широчка лента - за вечерно прослушване на ефира, за един обхват, за удоволствие. Вярно, не се състезавам в контести с него я :smile).

Бях пробвал немалко кварцове като филтър и по другите схеми: необходими са кондензатори с много стойности, с идея да са с CG0 диелектрик, доп. трудност при монтажа за последователните кондензатори, а и паралелни кондензатори трябва с голяма стойност (съставени поне от 2-3 броя) ... а QER филтърът става лесно и кондензаторите са с еднаква стойност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2019, 22:12 
Аватар

2.7 кHz на -3dB или на -6 трябва да е ?
с 39 pF май стана работата ?
(вече не е за хайфисти :) )

когато го направя на ецвана платка, с другите извадки китайски 9M кварцове, имам SMD и 39 и 36 pF.
Може да сложа 36.

Прикачени файлове:
FINAL-6-pole-QER.png
FINAL-6-pole-QER.png [ 29.26 KiB | Прегледано 232 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2019, 22:34 
Аватар

На -6 dB ще е.
Програмата Dishal мисля смята на -3 dB.

Quartz Crystal Filter: bandpass filter
https://www.electronics-notes.com/artic ... filter.php
Цитат:
In most filters the attenuation in the pass band is normally relatively small. For a typical crystal filter figures of 2 - 3 dB are fairly typical. However it is found that very narrow band filters like those used for Morse reception may be higher than this. Fortunately it is quite easy to counteract this loss simply by adding a little extra amplification in the intermediate frequency stages and this factor is not quoted as part of the receiver specification.

It can be seen that the filter response does not fall away infinitely fast, and it is necessary to define the points between which the pass band lies. For receivers the pass band is taken to be the bandwidth between the points where the response has fallen by 6 dB, i.e. where it is 6 dB down or -6 dB.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2019, 23:14 
Аватар

Ясно. Благодаря !
Значи моя филтър го кръщавам 3.1 kHz лента.

Тия кварцове както всички имаха и паразитни резонанси, не помня къде.
За всеки случай погледнах и в по широки ленти около 9М как се държи.
Прикачени файлове:
noise.png
noise.png [ 16.64 KiB | Прегледано 227 пъти ]

Явно зашумяванията отстрани се дължат на паразитните резонанси, но те "не пеят в хора" :) . -60 dB :) под максимума.

Като цяло съм доволен от резултата. Тия дни може да го допълня това филтърче с две NE602 до приемник.
Или с две MC1496G (стари като света, метални кръгли) с еднополярно захранване.

edit: В тази връзка с приемника... UR5FFR има програмка с която се смятат поразените честоти.(3.6 и 7.2 поразени).Но тя е само при класически "разклад" т.е. LO-RF за 80 и 40 m. Което за 9М междинна задължително ме праща на синтезатор.

Искам да пусна приемник за ежедневно слушане само 80 и 40 m.
Дали може да стане работата като се използва LO+RF ?
VFO ще е 5.5-5.1 MHz и 2-1.8MHz съответно, което става с LC генератор и една ЦАПЧ "Алматинская". Гледам за 7.2 5ти хармоник на LO попада в IF. Другите поразени не знам откъде да започна да ги смятам.
Има ли някаква готова програмка за смятане ? И правена ли е някъде такава схема с LO+RF и IF 9MHz ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2019, 13:24 
Аватар

User написа:
... Има ли някаква готова програмка за смятане ? ...

Опитай с още една програмка:
Wide IF Spur Calculator
http://dspview.com/viewtopic.php?f=12&t=5

Хетеродин 5...5,5 MHz (IF = 9 MHz) е за класически разчет. При мен за трансивер дълго време беше така, докато преминах на синтезатор/DDS, LO = RF + IF. За 7 MHz тествай, нямам наблюдение с "хетеродин отдолу".
---
Генератор с честотмер/верига за ФАПЧ (и варикап) вероятно ще бучи/вие/смущава/шуми/има бити точки повече отколкото прост синтезатор, дори да е на AD9850/51. Но за 80 m едва ли ще се забелязва при пълноразмерна антена спрямо ефирния щум :wink .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2019, 22:14 
Аватар

Просто от любопитство, и "за спорта", купих 30 броя кварцове 8867238BPC, (по 50 стотинки бяха) от наш магазин. Кварцовете са производство на ЗЕПЕ 1990-1991, от няколко партиди са. Подбирах.
Ето хистограмата. Биновете са по 200 Hz.
Прикачени файлове:
histogram.JPG
histogram.JPG [ 127.45 KiB | Прегледано 173 пъти ]

:) Изглежда ми като остатък от гаусово разпределение .

Взех 8 кварца с разлика 400 Hz. Обемен монтаж. Ето какво се получи. (Опитът може да е полезен на някого.)
Прикачени файлове:
6pole-PAL-crystals-ZEPE.png
6pole-PAL-crystals-ZEPE.png [ 27.07 KiB | Прегледано 173 пъти ]

Другата седмица ще пробвам и с 8 и 8.192 кометски и също 8-pole.

Последна промяна User на 14 Сеп 2019, 22:38, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2019, 22:37 
Аватар

Колко се получи Lm и колко е импедансът на получения кв. филтър?
--
На си втория въпрос видях отговора на графиката :smile.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2019, 22:40 
Аватар

Нищо не съм смятал. Подбирах с NWT по сериен резонанс.
С 270 ома резистори беше неравномерна характеристиката.
Сложих 150 . Ще пробвам и със 100 после.
Сега гледам, че тези са ми дали БР2 кварцове.... Вместо БРС . Не знам какво значи това.

От характеристика на кварца, снета с НВТ, може ли да се изчисли Lm ?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]