www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 16 Юни 2026, 05:33

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2025, 23:01 
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2012, 08:51
Мнения: 54
Здравейте, отдавна не съм писъл тук :)
Правя една схема за предавател на 27.145 MHz - това е точно между 15 и 16 CB канали - честота предназначена за управление на радиомодели. Оказа се, че кварцът е обертонов - тръгна на 9 MHz. Купих други кварцове от Алиекспрес и те са на основна честота. Този малкият отдолу на платката е такъв. С него схемата тръгва винаги на 27.145 MHz. Настроих трептящият кръг на максимум (следя го осцилоскоп към свързващата намотка). След това върнах за проба този големият и се получи честота 27.15 MHz според осцилоскопа. Изглежда, че работи, но не се възбужда на маркираната честота. Иначе амплитудата е същата, което е добре ! Когато навия ядрото на бобината малко над резонанса тръгва на 9 MHz. Та така, инетересно ми е защо с хармониковият кварц честотата не е указаната.

Сега как това го установих, ами един път по показанията на осцилоскопа (OWON HDS272). Второ правя суперхетеродинен приемник и трябва да се настроя малко по-високо по-честота ако съм сложил хармониковия кварц. За приемника, ще разкажа тия дни, надявам се, ако имам свободно време...

Реално погледнато дефектът е ефект, имам избор на 2 честоти :)

Прикачени файлове:
osc1.jpg
osc1.jpg [ 206.36 KiB | Прегледано 7573 пъти ]

Прикачени файлове:
Коментар на файл: 3rd overtone
osc2.jpg
osc2.jpg [ 239.45 KiB | Прегледано 7573 пъти ]

Прикачени файлове:
Коментар на файл: fundamental
osc3.jpg
osc3.jpg [ 226.35 KiB | Прегледано 7573 пъти ]


На платката са запоени и двата кварца, но винаги е включен само единият. Отделно има и оптрон за модулация но съществото на схемата е на картинката.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2025, 10:23 
Offline
Аватар

Регистриран на: 07 Дек 2006, 17:24
Мнения: 1665
Местоположение: Силистра
Прикачени файлове:
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg [ 201.81 KiB | Прегледано 7566 пъти ]

За този кварц промени схемата.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2025, 21:45 
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2012, 08:51
Мнения: 54
Еми той кварцът е маркиран на трети хармоник на колко работи. А за схемата освен да го включа между колектор и база не се сещам друго..


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2025, 22:43 
Offline
Аватар

Регистриран на: 07 Дек 2006, 17:24
Мнения: 1665
Местоположение: Силистра
Има схеми на кварцови генератори с утроители и има схеми на трета механична хармонична на кварцовия кристал.

Идеи: напр. Introduction to Fundamental Crystal Oscillators.


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Форумът се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
Преведено от yarnaudov.com