www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 18 Авг 2019, 22:18

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Апр 2017, 12:23 
Аватар

В интернет широко се обсъждат теми с ИС SA602/SA612. Схемата ако не на всяко самоделно TRX, то поне през едно, е изпълнено по "класическата" подредба SA602-Ф-MC1350-SA602-LM386. :wink:

MC1350 се намира по-трудно и често МЧУ е реализирано по някакъв друг начин (с транзистори или други ИС), но ИС SA602/SA612 и LM386 са навсякъде :smt004

Недостатъците на SA602 са отдавна известни, но достъпността, ниската цена и лесната употреба не я прави по-малко популярна.

Предлагам на едно място да съберем идеи и конструктивни особености при използване на ИС SA602/SA612.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2017, 12:33 
Аватар

Така се получава и при мен: за самоделни QRP ИС SA602/SA612 е "на почит": схемите на възлите са отработени и "тръгват от раз", дори без предварително експериментиране. Параметрите на TRX за QRP дейност са напълно приемливи. Конструкциите носят радост и удоволствие при сглобяване и при последваща употреба.
---
АРУ по НЧ към LM386 (с БП или полеви транзистор) е може би най-лесно реализируемо, но при възможност търся друга реализация заради много лесно претоварване на втория смесител от средни и силни сигнали (особено на НЧ диапазони). При много силни сигнали (работа в ефира на колеги от същия QTH) приемането на същата честота при мен е свързано със звукови "стресове" и светкавични действия към потенциометъра за регулиране на усилването по НЧ :smt003 - с "кльоп-кльоп..." ефекта във висоговорителя не се свиква лесно :wink:
---
Отдавна съм решил да тествам варианта на АРУ към SA602. Принципът на работа не ми е от най-правилния (разбаланс, промяна на постояннотоковия режим) но изкушава простата реализация почти без допълнителни компоненти.

Попадайки на блога на Dave Richards, AA7EE си припомних този вариант.

В споделените видео-демострации ми допада работата на АРУ, вкл. индикацията с обратната връзка през светодиода как се превръща във визуален индикатор за силата на сигналите в ефира: почти заместител на S-метър е :), а и регулирането на усилването звучи добре.

Вярно, малко от колегите сме останали "с поялник в ръка", но може да сте повторили варианта за АРУ и да имате впечатление от работата на веригата. Споделете. Ще се тества и при мен, то се е видяло ... :smt003
Прикачени файлове:
original_w.jpg
original_w.jpg [ 196.31 KiB | Прегледано 2686 пъти ]

A Scratch-Build of N6KR and Wilderness Radio’s SST for 20M

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2017, 17:54 
Аватар

Бях си взел една бройка с идеята да я ползвам в upconverter-a за SDR USB радиото, но се разколебах да я ползвам там. Но ми се върти в главата идеята за някакво "хибридно" QRP — първи смесител ADE-1, а след кристалния филтър SA602 и в последствие TDA2822. Колебая се как да използвам и свободната половинка на 2822-ката... дали като НЧ филтър-предусилвател или пък като АРУ. Но нека първо приключа с Минимата, а до тогава ще следя развитието на тази тема с интерес.

LZ2WSG написа:
В споделените видео-демострации ми допада работата на АРУ, вкл. индикацията с обратната връзка през светодиода се превръща във визуален индикатор за силата на сигналите в ефира: почти заместител на S-метър е :)

Иии... в сюблимния момент се появи котката и скри светодиода :smt044

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2017, 13:34 
Аватар

Пробвах веригата за АРУ по ниска честота към SA602 във възможно най-простата конфигурация:
приемник с пряко преобразуване: RF-филтър, SA602, LM386, с просто НЧ филтриране. Хереродин: Si5351, CLK0, антена: IV за 20m и 80m, на 12m от земята.
Прикачени файлове:
ppp_sa602_lm386_agc.gif
ppp_sa602_lm386_agc.gif [ 44.41 KiB | Прегледано 2583 пъти ]

Тестовете ми бяха в продължение на няколко дни на 20m, 40m, 80m.

Приемникът (предвид простотата си) изненадващо заработи! АРУ веригата със светодиод за мен се справя много по-добре от варианта с LM386 с полеви транзистор във входа (където при силни сигнали често SA602 "се задъхва" по вход). Допълнението ми е един резистор във входната верига (при много силни сигнали има пререгулиране?) и двойно по-голям кондензатор за времезабавяне (за PHONE).

От 18 до към 20 часа на 20m си припомнях какво е да имаш радио с първи смесител SA602 :rolleyes : китайска и турска АМ станция "на вълни" с голямо QSB често се смесваха с приемания сигнал. Пряко детектиране, чуват се дори без наличие на хетеродин. Супер-простият входен филтър допълва иската динамика на смесителя.

За АМ пряко детектиране оставих колкото е възможно балансен входа. Ефект има.

На 20m имаше близко прохождение. Учудващо за мен на 14 MHz чух БГ станция: успях да запиша LZ1FAX. Чух и LZ2CH (20m, CW, P = 80-100W, разположен само на 400m от моята антена!) без характерните ефекти на "собствен ход на радиото по масата" при много силни сигнали от местен кореспондент :crazy . Много съм доволен от резултата.

Прикачени файлове:
ppp_sa602_lm386_20m_aa_r.jpg
ppp_sa602_lm386_20m_aa_r.jpg [ 527.24 KiB | Прегледано 2583 пъти ]

В аудио файловете на места съм изключвал веригата на АРУ (намали звука! при прослушване) и в края съм закъсявал към земя с отвертка входа (за оценка на собствения шум на приемника).

Схемата за АРУ към SA602 по режим ще причисля към схемите, които по идея не трябва да работят добре (АРУ с промяна на постояннотоковия режим и вероятен разбаланс?), но е работеща. Добре работеща при това :mail :yes

За мен в хобито трябва повече работа с поялника. От много виртуално конструиране страда само удоволствието :music :smile
Прикачени файлове:
ppp_sa602_lm386_agc_20m_40m_80m_mp3.zip [5.91 MiB]
163 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2017, 14:16 
Аватар

Мен единствено ме притеснява 100 омовия потенциометър в изхода. Чудя се дали няма да е по-удачно НЧ сигналът от 602-ката да усилва "паралелно" от едно BC550 за целите на АРУ, а потенциометъра за силата на звука да се премести на входа на НЧУ, където и му е мястото.
Прикачени файлове:
af_pre.png
af_pre.png [ 4.32 KiB | Прегледано 2581 пъти ]

Естествено ще усложним схемата, но пък ще стане по-универсална откъм НЧУ :cool

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2017, 14:23 
Аватар

Да, и аз не харесвам веригата на регулиране на гръмкостта с нискоомен потенциометър към високоговорителя, но е просто решение. Първоначално дори поставих 22 ома последователно на ВГ, а регулирането (за вечерно слушане!) - в антенния вход.

Така е, ако се регулира на входа на УНЧ, ще трябва усилвател във веригата на АРУ.

Показаният транзистор в сх. ОЕ е нискоомен вход и е небаласен (ще натовари единия изход на смесителя). TDA2822, друго ОУ, варианти всякакви, при схема с балансен изход и вход на УНЧ добавката към АРУ като брой вероятно ще е с повече компоненти, отколкото е самият радиоприемник :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2017, 11:26 
Аватар

Посочения начин за АРУ намирам и в други конструкции. :yes :smile

Universal 1Watter QRPp VCXO Transceiver
http://www.kitsandparts.com/1watter-V5.php

Прикачени файлове:
1watter-u.20160810a.schx.png
1watter-u.20160810a.schx.png [ 57.76 KiB | Прегледано 2561 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил