www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 15 Сеп 2019, 15:19

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2008, 01:18 
Аватар

В 2006-а год. същата тема пуснах в други два форума, някои колеги писаха по нея, за което съм им благодарен.

Блоковете наново се тестваха, някои бяха забравени (след като си набавих фабричен лампов приемник, и то не само един) но идеята за ламповото QRP остана като несъществена мечта.

Трансивърът трябва да е изцяло лампов (всички стъпала, през които минава сигнала поне), нещо в стил Hi-END, без излишни екстри, с ЕМФ, АРУ. Лампите да са "шир-потреба" (и без това в прашлясалите тавани и мазета на днешния HAM почти нищо не остана - дори намериха цаката (за пари) на ТЕМП-овете и Рубините - кой мед вади, кой други метали ...)

Израстнал съм в транзисторния век, не съм усетил мъката по построяването, настройката и експлоатацията на лампова апаратура, но има някаква "магия" в тия стъклени джаджи, която ме е запленила и ми радва окото (а май и ухото).

За основа съм избрал "Минитрансивер АНГОР-73" на UQ2FK от сп. Радио-5-1975г. Идеята е за еднообхватен трансивер (80м).

Оригинал: сп. Радио, бр. 5, 1975, стр. 44, 8.7 MB
Прикачени файлове:
r-1975-05-mini-rtx.zip [817.07 KiB]
186 пъти

Схема:
Прикачени файлове:
tube_minitransiver.gif
tube_minitransiver.gif [ 123.64 KiB | Прегледано 4359 пъти ]

В края на 2006-а изпробвах схема на НЧУ с 6П14П + 6Ж1П. Беше по-скоро музикален усилвател, но добре пееше, вкл. на самоделното радио. Изходен трансформатор ТВ-2А. Мощноста бе повече от необходимата, качествен звук.

Сега съм се насочил на усилвател с по-ниска мощност, изходна лампа "триод-пентод" (6Ф1П, 6Ф4П, 6Ф5П...).

6Ф12П е склонна към генерации, независимо от блокировките по висока честота. Наблюдава се неприятен микрофонен ефект.

Добре се получи с 6Ф4П.
Прикачени файлове:
01_tube_rtx_af_ampl.gif
01_tube_rtx_af_ampl.gif [ 24.94 KiB | Прегледано 4358 пъти ]

Поради липса на материал за шаси и на подходящи инструменти (и време :)), конструкцията на трансивера съм започнал на фолиран неразяден стъклотекстолит, на който цоклите на лампите закрепям чрез отделни платчици, запоени за основата.

Понеже трансивърът няма да е за основна работа в ефира (по-скоро като загуби-време и удоволствие с поялник в ръка) не държа да супер-параметрите му.

Ще се радвам ако се намери някой, който има опит и желае да сподели идеи за отделните блокове на трансивера. Следващ модул - BFO 500 kHz и 2-ри смесител.

Последна промяна LZ2WSG на 08 Сеп 2008, 02:49, променена общо 6 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2008, 05:15 
Аватар

хароший трансивер...собрал я его 1977 году....был очен нестабилен и пришлос его перенести на алюминевый шасии!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2008, 05:47 
Аватар

если добавить 2 лампы получится концертный зал...)))

Прикачени файлове:
tube_minitransiver.gif
tube_minitransiver.gif [ 126.25 KiB | Прегледано 18101 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: НЧУ
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2008, 14:05 
Аватар

Схема будеть работать, но нужно добавить усиление.
А и у меня есть 6щт. 6Ф4П и 2щт. 6Ф1П :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: НЧУ
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2008, 14:11 
Аватар

По схемата с 6Ф4П ми се наложи на няколко пъти да променям режима на лампата. Анодното напрежение свалих от 250V на 185V. С катодни съпротивления 100 ома и 620 ома по спр. данни усилвателя вчера работи 3 часа. Проверих стабилността му с генератор на входа - чиста синусуида, почти едновременно ограничаване отгоре и отдолу. Завал в АЧХ нах 6 kHz. Лошото е, че от трофейните си запаси отделих някой друга лампа, които са с намалена емисия и ще полетят към коша :lol:

Направих следния експеримент - до усилвателя с 6Ф4П поставих усилвател с TDA2030 (max. 3W в това изпълнение), един вход, еднакво усилване, високоговорителя в изхода превлкючвам с ключе. След 15 мин. експерименти и превключвания окончателният ми извод е: интегралните схеми не могат да се мерят с лампите в схема усилвател на ниска честота :lol: При лампата звукът е "мек", подчертани ниски, шумът не дразни ухото. При транзисторно-интегралния усилвател напротив - режещи високи, шумът уморява.

Предполагам как би се държала TDA2003 или прехвалената LM386, които се самовъзбуждат още в звуковия диапазон :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2008, 17:41 
Аватар

нет! если подобрать( -вольт) смещения то лампа гораздо стобилнее и меньше шумов чем полупроводниковые сборки....у 6Ф4 высокая крутизна и она хорошо работает от НЧ и ВЧ!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2008, 17:45 
Аватар

понимашь...лично я начил с 6П6С и дошол до ALINKO...KENWUD и т.д и они мне все надоели!!!!!!....сейчас все тянет обротно на старые лапы!!! они очень интересные!!!!!!! потаму я и разработал трансивер на 6А7 ... 6Б8 и 6П9.....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: радио
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2008, 21:26 
Аватар

У меня нет ни Алинко, ни Кенууд, нет и желание. У меня все самодельное. Знаю о магических звук ламп, так и сейчас развлекаюс.

Последна промяна LZ2WSG на 24 Авг 2008, 01:25, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2008, 21:38 
Аватар

да ты прав я тоже так...самодельное уважаю больше.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2008, 01:17 
Аватар

Тази вечер успях да сглобя приемник с пряко преобразуване на 3,5 MHz.
Прикачени файлове:
02_tube_rtx_dir.gif
02_tube_rtx_dir.gif [ 53.04 KiB | Прегледано 4358 пъти ]

Достатъчна чувствителност, леко некомфортно ми е при работа на приемника без АРУ и липса на предавка на променливия кондензатор :roll:

Колегите на 3764 се чуваха ...

В железарията започна да кипи живот :D Лампите греят в топлата лятна вечер, зимата иде ... :lol:

Последна промяна LZ2WSG на 26 Авг 2008, 15:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2008, 19:12 
Аватар

вот так...

Прикачени файлове:
tube_rtx_dir.gif
tube_rtx_dir.gif [ 16.5 KiB | Прегледано 4359 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2008, 19:50 
Аватар

С1-подстроечный.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Авг 2008, 00:36 
Аватар

Нет, неправильно помоему ето, как нарисовали. Настойка будет влият на коефициент связи и на полоса пропускания фильтра. Правильно с 3 пром. кондера. Я нарисовал фильтр принципиально.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2008, 15:01 
Аватар

3 часа се любувах на ламповия звук. За хетеродин използвах осцилатора на самоделния транзисторен трансивър.
Прикачени файлове:
03_tube_rtx_sup.gif
03_tube_rtx_sup.gif [ 83.24 KiB | Прегледано 4358 пъти ]

Причината за добрия звук е или в липсата на АРУ, или в ЕМФ-то ... или в самите лампи :lol:

Когато говорят по трима, четирима кореспонденти едновременно, всички гласове се разбират и не е трудно да различиш всеки.

Случвало ми се е да слушам ефира на фабрични трансивъри (ICOM 726, ICOM 756 PRO III, Kenwood 830S, а и на няколко самоделни с АРУ по ниска честота). Най-много ме е дразнело ефектът на повличането на сигнала, когато се чуват двама кореспонденти, единия по-силен, другия слаб. Ако искания кореспондент е по-силния - добре, но в повечето случаи искания и по-интересния е по-слабия. Слабия сигнал се замазва, бива затрит и тогава никакви филтри не помагат за съжаление.

Може би за ламповото радио ще трябва или второ МЧУ или входен усилвател. Предпочитам второ стъпало за МЧУ.

Експериментите продължават с най-трудния блок за мен - ламповия осцилатор, трябва да се реши и не по-лесната механична задача - предавка за променливия кондензатор (може би ще опитам с предавка, капрон и стрелка за честотата като стар ВЕФ Нали трябва да е в ретро стил :lol: .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Авг 2008, 10:29 
Аватар

На приемника добавих схема за автоматично регулиране на усилване АРУ и ръчно регулиране на усилване РРУ.
Прикачени файлове:
04_tube_rtx_sup_agc_af.gif
04_tube_rtx_sup_agc_af.gif [ 110.16 KiB | Прегледано 4358 пъти ]

Регулиращото напрежение в първа решетка променя коеф. на усилване на МЧУ. Не е идеален вариант, но е по-добре с АРУ, отколкото без АРУ :)

Удоволствоето от работата на приемника нараства - вече не е необходимо да въртя копчето за усилване на всяка станция :lol:

Независимо, че напрежението за АРУ е получено от напрежение по ниска честота, липсва характерното претоварване в първия момент - може би заради малките стойности на кондензаторите във времезадаващите вериги и високоомните вериги.

Второ усилвателно стъпало по МЧ или УВЧ не е необходимо. Усилването е повече от достатъно, само някой трябваше да настрои филтрите на максимум :lol:

Последна промяна LZ2WSG на 15 Фев 2009, 15:56, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]