Едва ли преработката е направена по шаблон, за да върнеш конструкцията в първоначалния ѝ вид.
В зависимост от това, с което разполагаш като компоненти, от поставените си задачи и желанието да конструираш, може лесно (и забавно за хобито) да сведеш конструкцията до крайна, работеща конструкция - вече не е сложно с новите компоненти.
Огледай блоковете какво е останало от тях, какво липсва. Грубо описание за необходимите възли на TRX: - за приемника: филтри, УВЧ, смесител, хетеродин, филтър МЧ, МЧУ, ЧД, скуелч, НЧУ и др. - за предавателя: микрофонен у., кв. генератор/и, умножител/и, драйвер, крайно стъпало, филтри и др. - общи възли: захранване, комутация/и и др.
За всеки от възлите реши: - да го възстановиш ли в първоначалния му вид? - леко да измениш схемата/те върху наличните платки? - да конструираш нов възел?
Понеже преработката на старите възли/изработката на новите възли/ е невъзможно да се извърши за един ден, оставяш всичко да е последователно във времето, с поглед на схемите и блоковете и винаги с желание и мерак. Разбиваш си задачите "на части": днес: микрофонен, утре: МЧУ..., следващата седмица: крайно стъпало... Днес - 10 мин занимания, утре - половин час, събота и неделя - повече. И след неопределено време (седмица, месец/и, година/и) конструкциите би трябвало да са работещи.
Бих сменил кварцовия/те генератор/и със синтезатор. Другите възли бих проверил/възстановил ако не 1:1, то поне близко до оригинала.
По този ред на мисли имам преработени/конструирани няколко TRX. Заниманието е често дългосрочно във времето, като емоциите от конструирането са строго положителни! Често самата мисъл за конструкцията е достатъчна за ежедневното приятно настроение (мисли за схеми, начин на конструиране на блок и др.) и то на места, където е невъзможно да се запоява и конструира (напр. на работата: в малкото свободно време :П). Както и удоволствието от последващата многогодишна експлоатация. Това е хобито - правиш го за положителните емоции от конструирането. Иначе: върви и си купи готово.
|