www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 16 Юни 2026, 04:28

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Май 2026, 07:48 
Offline
Аватар

Регистриран на: 07 Дек 2006, 17:24
Мнения: 1665
Местоположение: Силистра
Внасянето на АДЧ е сравнително лесно, настройката не е лесна. Автоматично настроена няма да стане от самосебе си.

Набави си LC-метър: да измерва правилно поне в μH. Една формула е и ще си навиваш бобини/трептящи кръгове сам с всякакви налични тела и сърцевини.
Намери си подходящ честотомер. Преди 20-30 г. се намираха автомобилни радиокасетофони с модул честотомер, с прескалер LB3500 и TA7265 или TA7267.

Схемата хич не е "за начало" :) ни за изработка, ни за настройка. С три усилвателни стъпала ОЕ по IF от 10,7 MHz и генератор без буфер на 97..117 MHz, с честотен дискриминатор на диоди и самоделни бобини ... :smt045. (Като видиш филтриращ кондензатор на захранващата шина през 5 см) бъди сигурен, че авторът също знае за печатните платки :). Видеото е демонстративно: че и на бредборд може и на 100 MHz :).

C4 мястото му не е там (но и така "пее" на 100 MHz (на бредборда)). Нa платка, близо до емитера: може и да не "пее".


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2026, 08:29 
Offline
Аватар

Регистриран на: 03 Юни 2010, 21:34
Мнения: 77
Ами... LC метър си имам. Вярно, че е от китайските, той мултифункционален тестер, предполагам се сещаш за кои говоря. Бобини не съм мерил, но за електролити при ремонт ми върши идеална работа. Честотомер нямам, но пък си имам осцилоскоп и мисля, че ще свърши работата :wink: По отношение на това дали да се навиват бобини или да се ползват готовите филтри с екраниран корпус... Второто не е ли по - доброто решение тогава когато търсим по - качествена изработка? Наистина последните години съм се занимавал повече с ремонти отколкото да правя някакви неща, а когато дойде до реализацията на радио схеми не съм правил изобщо нищо. Даже главно съм се занимавал с FPGA и STM32. :mrgreen:


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2026, 08:44 
Offline
Аватар

Регистриран на: 07 Дек 2006, 17:24
Мнения: 1665
Местоположение: Силистра
Пробвай някой друг FM-приемник с по-малко компоненти, примерно CXA1191S.
Три бобинки са. Аналогово радио "всичко в едно": от антената до високоговорителя.

Или примерно KT0936. "Пее" нормално. Но е .. скучно радио -> все "пее" :).

Или FM-приемничета с управление от микроконтролер. Нямат и една бобина.
За конструиране откъм радио-частта отново са скучни: запояваш, зареждаш им регистрите и те "пеят".


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 17 Май 2026, 14:38 
Offline

Регистриран на: 20 Юли 2023, 09:41
Мнения: 13
Може да погледнете тези приемници:

https://radiokot.ru/start/analog/practice/05/

https://radiokot.ru/start/analog/practice/19/

Има препоръки за изработка на бобини и настройка.

Може да се започне и с платка от джобно FM радио като донор за части.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 21 Май 2026, 06:17 
Offline

Регистриран на: 11 Юни 2024, 14:10
Мнения: 113
Използвай някоя по-модерна схема, напр. TDA7021 все още се намира :D


Прикачени файлове:
TDA7021.jpg
TDA7021.jpg [ 113.08 KiB | Прегледано 1090 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 24 Май 2026, 23:45 
Offline
Аватар

Регистриран на: 03 Юни 2010, 21:34
Мнения: 77
Ехх... схемата на регенеративния приемник не тръгна. Понеже, обаче вече е доста късно смятам да я погледна утре отново. Сайта, който nsurfer е пуснал е уникален! Може би тези схеми имат "най-завършен" вид и удовлетворяват търсенията ми. Нека подкарам този, пък сетне с кеф бих седнал да се пробвам и с някой от дадените в радиокот!
Поздрави и приятна почивка, хора! :)


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 25 Май 2026, 20:26 
Offline
Аватар

Регистриран на: 07 Дек 2006, 17:24
Мнения: 1665
Местоположение: Силистра
electric написа:
... на регенеративния приемник не тръгна ...

Снимка?


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 27 Май 2026, 20:27 
Offline
Аватар

Регистриран на: 03 Юни 2010, 21:34
Мнения: 77
Тъй, разтурих старата платка, и я направих наново. И пак нищо. Ни вопъл, ни стон. На емитера на Т1 напрежението е с около 1V по-голямо, а на емитера на Т4 с около 0,2V. Ако на някой му се занимава да реализира схемата и да даде обратна връзка ще съм благодарен! :)
Прикачени файлове:
regen_radio1.jpg
regen_radio1.jpg [ 109.17 KiB | Прегледано 857 пъти ]

Прикачени файлове:
regen_radio2.jpg
regen_radio2.jpg [ 195.45 KiB | Прегледано 857 пъти ]


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 27 Май 2026, 20:42 
Offline
Аватар

Регистриран на: 07 Дек 2006, 17:24
Мнения: 1665
Местоположение: Силистра
И транзисторите са?
С тези платки на 100 MHz не става. Трябва много маса, напр. на неразяден стъклотекстолит като GND и обемен монтаж. Там всичко заработва (примерно до 1 GHz).
НЧУ лесно можеш да провериш дали е в режим и дали усилва.
За генератора: доближаваш VHF честотомер до бобинката му и измерваш. Ако не стига амплитуда или се срива генерацията през 1-2-10 pF: измерваш към масата му, там има RF и не събаряш генерацията.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 28 Май 2026, 23:17 
Offline
Аватар

Регистриран на: 03 Юни 2010, 21:34
Мнения: 77
НЧУ си работи. Тествах го с генератора и няма проблем. Тези дни ще тествам ВЧ частта. Накрая ще купя един кит и да знам, че съм приключил... :evil: :evil: :evil:


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 29 Май 2026, 08:22 
Offline
Аватар

Регистриран на: 07 Дек 2006, 17:24
Мнения: 1665
Местоположение: Силистра
electric написа:
... Накрая ще купя един кит ...

Особен смисъл в това няма. Aко ще е така, пусни си телефона/телевизора и слушай.

Магията на радиото е в трудността за изработка: от звука в предавателя -> през ефира -> до звука във високоговорителя.
Първи опит ... после втори, четене, мислене, пробване, .. после 5-ти .. 10 .. 223 ..
След определен брой опити приемниците ще започнат да стават 90-100% успешни.
След още друг брой опити "ще виждаш пътя на тока" :crazy.
Магия :biggrin.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2026, 20:34 
Offline
Аватар

Регистриран на: 03 Юни 2010, 21:34
Мнения: 77
Извинявам се за доста закъснелия отговор, ама... Та, последвах съвета на LZ2WSG и имаме успех!!! От говорителчето се чува звук. Единствения проблем е, че звука е просто пръщене :biggrin . Не хващам нищо, а не се чува и пищене... Може би тази събота и неделя ще съм по-свободен и мисля да го прегледам със скопа. Някаква идея гоооооре-долЕ какво трябва да видя? Отворен съм към всякакви съвети. Специални поздрави за nsurfer! Сайта е страхотен човече, даже си харесах схема. Ама нека първо накараме тая да заработи. green_cooler
Поздрави! :)


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2026, 19:50 
Offline
Аватар

Регистриран на: 03 Юни 2010, 21:34
Мнения: 77
Мдааа... След няколко опита установих, че LZ2WSG се оказва прав. Ще трябва да взимам LC метър. Наличния просто не ми върши работа. Засича бобините, като съпротивления, а това значително затруднява работата ми. Та бих се радвал да споделите вие какво ползвате, отворен съм за мнения и впечатления.
Поздрави! 8)


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Форумът се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
Преведено от yarnaudov.com