www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 15 Ное 2018, 11:37

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2014, 17:37 
Аватар

Здравейте,

Навярно всеки любител на направи си сам аудиоусилвател си е задавал въпроса колко точно е коефициента на нелинейни изкривявания на изработените усилватели.
Надявам се опитните тук да дадат идеи за прости и достъпни методи за измерването на нелинейните изкривявания (Total harmonic distortion - THD, клирфактор), като цяло.

Поздрави,
Бай Танас

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Дек 2014, 21:41 
Аватар

Един от най-лесните за повторение и достъпен метод за измерване на клирфактор, а и за измерване на много други честотни и спектрални зависимости е измерване чрез специализиран софтуер.
Разработени са множество от такива програми - ARTA, OscilloMeter Spectra LAB и др..
Като достъпен пример с разработени упътвания ще посоча Spectra Plus (32/64 bit, лично пробвана на 64 bit Win 7), по-старата версия е Spectra LAB(само 32 bit лично пробвана на 32 bit Win XP). И двете версий имат 30 дневен гратисен период за тестване.

Линкове за даунлоад:
http://www.spectraplus.com/Downloads.htm - официална страница
http://archive.espec.ws/section6/file11535.html

Подробности за измерванията има в Help. За измерване на Клирфактора се подава тонов сигнал с честота 1000 Хц. За сигнал-генератор може да се ползва компютър със съответната програма. На сайта на kn34pc има такава, ако не се лъжа.

Прикачвам схема на опитна установка и примерен резултат от измерването.

Прикачени файлове:
Схема THD.JPG
Схема THD.JPG [ 34.09 KiB | Прегледано 3538 пъти ]
Spectra Plus THD.jpg
Spectra Plus THD.jpg [ 100.09 KiB | Прегледано 3538 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2014, 03:21 
Аватар

В "Spectra" има прекрасен многоканален генератор, не е нужен друг софт и за генератор.

Добре би било за преценяване на истиността на измерването да дадеш началната, референтна стойност на изкривяванията на генератора/софтуера/аудио картата.

Да не претовариш входа на аудиокартата (може да подадеш входа към много по-линейния "линеен вход", защо подаваш твоя към микрофонния? ) е необходимо допълнителен линеен затихвател, съобразен с максималното неизкривено напрежение на входа и коефициента на усилване по напрежение на усилвателя.

Какъв е твоя измерван усилвател? 4,4% си е "добро" изкривяване :)

За пример давам измерване с вътрешната си аудиокарта ALC892 на усилвател с ИС TDA2003 на високоговорител 8 ома. Изходната мощност е около 100-150mW, Ku не съм мерил или пресмятал колко е - резистори в ООВ: 1000 и 47 ома.

Измеването ми е чисто информативно - нивата в програмата не са калибрирани. Заради смушения по захранване между усилвател/компюър (а и заради други радио-съоръжения, свързани към компютъра) входът и изходът ми са развързани със звукови трансформатори 1:1 от модем. Под установката има солидна маса за екран, но в близост работят много други апаратури, вкл. няколко ВЧ генератора, 4 трансформатора и др.

Прикачени файлове:
1tone_1khz_alc892.jpg
1tone_1khz_alc892.jpg [ 631.18 KiB | Прегледано 3531 пъти ]
1tone_1khz_tda2003_8om.jpg
1tone_1khz_tda2003_8om.jpg [ 653.57 KiB | Прегледано 3531 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2014, 15:30 
Аватар

Здравей,

Супер, отпада необходимостта от допълнителен генератор.
Дай да се уточним как се отчита референтната стойност на клирфактора. С мост директно от изх. към вх. на
аудиокартата при мен клирфактора е 0.005%.
Аудиокартата ми няма линеен вход, само микрофонен. Претоварването по напрежение го ограничавам чрез шунтиращ резистор
в товара, от който свалям изх. напрежение. Може и с делител на напрежение да се направи, но със шунтов резистор се
постига съгласуване на импедансите.
Впрочем изх. мощност при която се снема клирфактора също е от значение. При мен изх мощност е около 2Вт, THD=4...% .
При мен нивата също не са калибрирани и мисля, че не е много съществено. Става въпрос за съотношения, а не за
абсолютни стойности на нивата. Така, че специално за измерването на THD не е фатално и без калибрация.
това е усилвателя - http://www.kn34pc.com/construct/m_kirov ... _2x7w.html

Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2014, 15:51 
Аватар

LZ2WSG написа:
Измеването ми е чисто информативно - нивата в програмата не са калибрирани. Заради смушения по захранване между усилвател/компюър (а и заради други радио-съоръжения, свързани към компютъра) входът и изходът ми са развързани със звукови трансформатори 1:1 от модем. Под установката има солидна маса за екран, но в близост работят много други апаратури, вкл. няколко ВЧ генератора, 4 трансформатора и др.

Трансформаторите от някои модеми не са 1:1, нито 600:600ohm.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2014, 16:13 
Аватар

Бай Танас написа:
Претоварването по напрежение го ограничавам чрез шунтиращ резистор в товара, от който свалям изх. напрежение. Може и с делител на напрежение да се направи, но със шунтов резистор се постига съгласуване на импедансите.

Да, токов делител, размени само местата на товара и резистора в схемата, така делителят намалява сигнала само 1,33 пъти, а в другия случай - 4 пъти.

В другия случай влиянието на напреженовия делител е нищожен, особено с високоомни резистори.

Така съм измерил и аз изхода на картата: изход на звуковата карта във линейния вход и регулирам но нужното ниво без да има претоварване.

За лампова си схема и аз такива проценти получих :) Мощността ми е избрана такава поради това, че използвам усилвателя при максимално такива мощности (любителски приемо-предавател), по-голяма не ми е нужна. Сравнявах 3 ИС: LM386, TDA2822, TDA2003 за себе си и лампово стъпалце с 6Ф4П. Скоро вероятно ще допълня колекцията си с измерени мои данни и за други усилвателчета при същата изходна мощност.

Данните за трансформатор ATS-255 давам по-долу, като коеф. на предаване в ненатоварено състояние и коеф. на трансформация в случая не ми влияят много в измерването. Мога да сваля АЧХ на правилно натоварен трансформатор и натоварен с висок импеданс при желание.

Добър вариант е в измерването да няма междинни компоненти.

Прикачени файлове:
ATS-255.zip [76.52 KiB]
150 пъти
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg [ 165.82 KiB | Прегледано 3518 пъти ]
Схема THD.JPG
Схема THD.JPG [ 29.5 KiB | Прегледано 3517 пъти ]
del.gif
del.gif [ 2.98 KiB | Прегледано 3447 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2014, 21:07 
Аватар

Да, в бързината съм объркал схемата. Качвам вярната схема. Предполагам, че разликата при измерване на THD с шунтов резистор или с делител не е голяма. Но все пак с шунта се отчита пада на напрежение от тока течащ през товара. Докато при схемата с делител тока през делителя теоретично може да не следва формата на тока в товара. Но това са вече много тънки сметки. :roll:

Прикачени файлове:
1.JPG
1.JPG [ 36.36 KiB | Прегледано 3512 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]