www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 18 Ное 2018, 20:14

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Търся Бас Филтър
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 10:58 

Добър ден съмишленици, занимавам се с електроника, от 8 годишен започнах да сглобявам радиоелектронен конструктор, предвиден за 12години+ наследил съм интереса си от башта ми.. Сега съм на 15 и искам да си направя усилвател които да има всичко в едно тоест имам стерео усилвател 2х18вата към него съм сглобил хиляди китове от вида: стерео микрофонен предусилвател, предусилвател, тонкоректор(еквалайзер), светодиоден индикатор и дори съм разглобил диск мен и USB+SDcard четец за да натъпкам в 1 кутия всичко възможно... Сега търся схема на филтър за честотите и започвам мнооого да се колебая четох много по форуми и сайтове видях много видове филтри... Чудя се да е пред или след усилвятеля пасивен или активен(бих се радвал да ми обясните разликата м/у двата вида) най лесния вариант е пасивен(бобина с определена индуктивност), но искам да постигна качествен звук, всъщност трябва да уточня че филтъра е за бас. Друг въпрос е когато филтрирам бас-а(20-120херца) за бас усилвателят, трябва ли да го премахна от нискочестотния(20-20килохерца) усилвател и трябва ли да взема по специална тонколона за бас-а, Чудя се дали да не сложа филтъра след нискочестотния усилвател, за да не сглобявам 2ри специално за бас...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 18:56 

Поставянето на всякакви филтри за съответната потребност обикновено се прави в малосигналната част на усилвателя - в предусилвателя. След усилвателя поставянето на филтри се прави в тонколоните за разделяне лентите (и съответно за по-добро възпроизвеждане) на различните високоговорители. Дали посоченият от тебе филтър да бъде активен или пасивен не мога да ти кажа. Зависи какво искаш. Например имаше някога такива фабрияни усилватели, при които различните филтри бяха пасивни и се включваха с бутони. При активните филтри обаче може да се въведе и степен (дълбочина) на въздействие, нещо като еквалайзер - може да увеличава и намалява нивото на съответната лента от звука. Затова избора оставям на тебе.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Активен ще е
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 21:13 

Благодаря за оказаното внимание. Реших да сложа активен филтър, заради това което ми обяснихте, а също не ми се занимава с навиването на бобини и изчисляването на резонансна честота на трептящ кръг...

Филтъра ще сложа след предусилвателя, сега ми трябва някаква конкретна схема, за предпочитане да е изградена от разпространени елементи, а ако е тествана ще е супер :D

Свързването ще е: предусилвател тонкоректор филтър(да премахне басовите честоти) усилвател(стерео).
А за буфера филтър(да реже честотите над бас-а) усилвател(моно). Ако има по-добър начин на свързване ще съм ви благодарен да ми обясните :idea:

Сега идва частта в която нищо не разбирам - високоговорителя. Нямам си и на идея какво да сложа :?: Ако ми покажте нещо с 30вата реална мощност ще съм благодарен. За предпочиане 4ома 3-5инча.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Активен ще е
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 22:40 
Аватар

http://www.kn34pc.com/spr/filters_ou.html

Известни схеми на свързване и кратки формули към тях за активни филтри с ОУ. Избери си стръмност и честота на срез, пресмятането е по показаните формули. Схемите са универсални.

Необходимо условие е схемите да бъдат свързани към източник с ниско изходно съпротивление, в противен случай пресметнатата честота на срез ще се различава от плучената.

За улеснение съм прехвърлил формулите в exel-ска таблица, където трябва да въведеш 2 параметъра в жълтите клетки, а получената честота се получава в червените клетки за всички типове филтри. Използвай близки стойности на елементите. За аудио филтри (като твоя случай) нископропускащ или високопропускащ филтър (в зависимост от това "бас" или "среди-високи" искаш да отделиш) по Butterworth с 12 db/oct би бил подходящия.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]