www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 15 Ное 2018, 10:53

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2011, 17:50 
Аватар

Имате ли опит за използване на мрежови трафчета 220/12,9,5 волта за изходен трансформатор за високоговорител на лампово стъпало? Опитах такова нещо, като си мислех да включа малък високоговорител към танковото ми радио от изхода за слушалките, но нищо не излезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2011, 18:18 
Аватар

Преди половин година експериментът ми за включване на мрежов трансформатор 220V/12V и 220V/9V като изходен към изходен пентод беше също неудовлетворителен: лампата се товареше и изходният сигнал беше ограничен (независимо от вероятно успешния експеримент на някои японски колеги по публикувани резултати из нета).

Няколко мрежови трансформатора тествах, включително и миниатюрни за 400 Hz - без резултат.

Вероятно индуктивността е малка.

След монтиране на звуков трансформатор тип ТВ-2А от телевизионен приемник всичко беше добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2011, 22:03 

lz1kz написа:
Имате ли опит за използване на мрежови трафчета 220/12,9,5 волта за изходен трансформатор за високоговорител на лампово стъпало? Опитах такова нещо, като си мислех да включа малък високоговорител към танковото ми радио от изхода за слушалките, но нищо не излезе.

То ,че не са подходящи ясно,но пренаредихте ли ламелите за да има въздушна междина?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 09:14 
Аватар

Ако целта ми беше да пренареждам ламелите (разбирай по-скоро ако имах желание и време за това) нямаше въобще да се занимавам с мрежови трансформатори вместо изходни, а щях да си навия изходен според нуждите :)

Въпросът беше бързо и лесно според творческия импулс за хобито :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 13:34 

Въпроса е не дали е лесно,а дали е правилно.
За еднотактните с междина ,а за двутактните без.
От това няма как да се избяга.
Колкото за пренареждането става много бързо,ако са Ш-ламели.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2011, 13:01 
Аватар

Както разбирам - пренарежда се пакета, така че Ш-образите да са от едната страна, затварящите пластини - от другата, между двата пакета се слага нежна изолация за да има междина, така ли е?
Има ли схема, която елиминира трансформатора, както е в някои транзисторни (НЧ) стъпала?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2011, 13:13 

Точно така.Някои използват кондензаторна хартия.
Това не значи,че всичко ще е наред.
Все пак мрежовия трансформатор е изчислен за други цели.
Колкото до избягването на изходните трансформатори има такива схеми,но те изискват високоомни говорители и почти не се ползват.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2011, 20:15 

Владо взимаш една обикновенна радиоточка,селско клюкарче пъхаш го на изхода слушалки на 10РТ-то и си решаваш проблема.Пробвано :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Авг 2011, 18:58 

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... n-Mini.htm

Гледам,че тук са сложили мрежов,но дали ще работи.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Май 2012, 14:32 

Извинявам се че събуждам стара тема - но ето какво "открих" по въпроса. С мрежов траф с изходно напрежение 6в - съпротивление около 2ома на вторичната (първичната не съм я мерил), свързан в този - http://www.kn34pc.com/tmp/tube_trx/tube ... _ampl_.gif усилвател, звукът е приемлив, че даже и доста добър (има известен брум от нестандартното захранване, което използвам).
По-конкретно:
За лампа използвах 6Ф1П,
потенциометъра на хода Задължително нискоомен - 1к до 10к с 500к се получаваше голямо самовъзбуждане, дори при голяма атенюация слаб сигнал на входа.
470к, успоредено с 220pF в първите решетки на усилвателите, веригите в катодите - без промяна.
Поради липса на високоволтови електролити в анодната верига на предусилвателя поставих 1uF - неполярен, на втората решетка на крайното стъпало - също.
Шунтирането на изходния траф с кондензатор 4,7nF силно намали високите честоти, с 680pF нещата бяха далеч по-добре, но тъй като и без него звучеше по общо взето същия начин - за сега съм го оставил без кондензатор. Изходнтия траф е мрежов :lol: на 220в - 12в но и с такъв за 6в работи задоволително. Говорителя е български - ВО 0836 - 8ома 3W.
Интерес представлява захранването - два транзистора TIP41C автогенерират с мрежов траф 220 - 2х15в , свързан на обратно. Захранването на усилвателя е 14 - 15в. Емитерите на транзисторите са свързани на минус на захранването, колекторите - към двата крайни извода за 15 в на трафа, средния извод на трафа към +15в. Базата на всеки от транзисторите към 47uF кондензатор към колектора на другия. На изхода на трафа - грец, от който се получава анодното напрежение - леко занижено - 100-120в. Тъй като се използват два идентични канала за получаване на стерео усилвател, отопленията на двете лампи са свързани последователно и се захранват от входното +15в през ИС 7812.
Ако има въпроси, коментари и забележки по схемата ще се радвам да отговоря на тях. Когато ми остане време може да (пре)начертая схемата и да я прикача към темата. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2013, 02:34 
Аватар

Здравейте. Доста късно след създаването на темата и аз да се включа :D .
Доколкото разбирам целта е от изхода заслушалки на лампов апарат да се включи нискоомен вг. Най-добре е да се види схемата на това радио, защото ако изхода за слушалките е вързан през кондензатор към анода на лампата (лампите), трансформатора става излишен. Може и това да е причината да не е свирнала цялата схема с мрежовия траф. Изобщо трябва да се види как е свързан тоя изход за слушалки и от там нататък вече да се преценява.
Пробвал съм включването на мрежов трансформатор за съгласуването на импедансите на лампов усилвател и нискоомен (8 Ohm/4W) вг. Както по принцип се използват изходните трансформатори в ламповите стъпала. (За мен това беше първия ми лампов усилвател, клас''А'', с триод-пентод PCL 84.)
За качество тука няма да говоря. Ако просто искате от лампата да изкарате звук със мрежов траф и нискоомен вг трябва да се съблюдават общо взето 2 неща:
-мощността на трафа (активната нали, не пълната или някоя китайска мощност) да е равна на изходната мощност на стъпалото и съответно на вг. Това като е изпълнено импедансите си идват горе долу по местата и има съгласуване.
-отношението Uвторична/Iвторична, т.е. грубо казано изходния импеданс на трафа за 50Hz, трябва максимално да се доближава до импеданса на вг.
При мен се получи. Но аз си бях задал изходния импеданс на лампата (пентода) да ми е съгласуван със трафа. Само за експеримента пробвах и с траф от точка, естествено беше да не се получи така добре. Пробвах и аз да връзвам кондензатори паралелно на първичната, за подтискане на високите, но нещо не ми харреса как звучи.
А ако този изход за слушалки е вързан между анода на лампата и захранването може пак да не се получи осезаем резултат при мощен траф с нисък входен импеданс.

А на мен ми е любопитно какво е това радио от танк. :smt004

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2013, 11:34 
Аватар

Танкова радиостанция 10РТ. Комплекта на снимката е приемник, предавател и кутия за кварцове за фиксирани честоти. Работи в диапазона 3.75...6MHz AM и тонална телеграфия. След несложна преработка се използва(ше) от радиолюбители от бившия соц-лагер за работа на 80 и 40 метровите диапазони в режим А1 (телеграфия с незатихващи колебания, код на Морз).

http://rv3bc.narod.ru/Stat/10rt-12.htm

п.п. Намерих си 60 омови високоговорители от един повреден ЛСД монитор...и трафче от радиоточка. Но и другото ми трафче се пренарежда, така че ще имам терен за експерименти.

Прикачени файлове:
10rt00a.jpg
10rt00a.jpg [ 54.9 KiB | Прегледано 5265 пъти ]
sc_10rt26.jpg
sc_10rt26.jpg [ 177.39 KiB | Прегледано 5265 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2013, 16:23 
Аватар

Изглежда Л8 е нч усилвател. И през С44 нч сигнал се подава на слушалките, ако Тлф. 1 и Тлф 2 са слушалки. В такъв случай за да се свърже говорителче със трансформатор, най-добре да се прескочи кондензатора (С44), трябва да се пробва и дросела Др.1 да се разкачи от схемата. Тока през Л8 ти е I=Ur28/R28=13,5/1000=0,0135A. Taka, че мрежово трафче от 2,5 до 10 Вата би трябвало да върши работа. (Свързано между 3 извод на Л8 и маса)

А колко омови са слушалките?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2013, 16:26 
Аватар

А между другото как са създали такова високо напрежение за лампите в танка? Има ли си генератор или чрез някакъв преобразувател го правят?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2013, 19:59 

В някогашните апаратури се е използвал един преобразувател, наречен умформер. На практика представлява един колекторен електродвигател, който освен възбудителна намотка за въртене, има и за повишаване на напрежението. При въртенето си роторът образува променливо магнитно поле, което предизвиква в допълнителната намотка индуциране на напрежение. Умформерът има и втори чифт колекторни пластини и четки, откъдето се снема постоянно напрежение с по-високо ниво. Естествено по-нататък във веригата се преминава през изглаждащ филтър за премахване на смущенията от трептенето на четките върху колекторните платини. Подобни преобразуватели имаше и в комплектите на българските предаватели У-104. Това са така да се каже друг вид механични преобразуватели на напрежение, освен вибропреобразувателя използван в Р-311.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]