Нови електронни елементи:
Когато поставяме нов елемент като съпротивление, кондензатор, диод и др., отрязаните изводни краища можем да използваме за поставяне на мостчета върху платките, тъй като монтажни проводници с такова сечение трудно се намират. В някои случаи, когато няма изискване за съпротивление и ток, можем да използваме и опаковъчна тел като монтажен проводник. Трябва да се вземе под внимание, че тя по-трудно се запоява и е нужно предварително почистване и калайдисване с помощта на киселинен флюс. Можем също така да използваме и намотъчна жица.
Витлови предпазители 25A
От изгорелите патрони с дебелата шийка 25A, може да се направи мощно съпротивление, като в дупката се вкара парче спирала от някой изгорял реотан и после дупката се запълни с изолационният пясък. Кантала не трябва да е по-дебел от Ф0,50, защото няма да може да се затисне с капачките на бушона. В такъв случай трябва да се издълбае малък улей с ъглошлайф. Така полученото съпротивление, поставено обратно в порцелановата фасунка много добре ще се охлажда и същевременно ще служи като "Fuse-resistor" срещу късо съединение. Така съпротивлението с фасунката, същевременно и като предпазител може да намери приложение при направата на тестово табло с контакт за включване на ремонтирани уреди с малка мощност, като телевизори и др., които първоначално е рисковано да включим директно в мрежата, поради вероятност от късо съединение в захранването, от дефектирал елемент и т.н., то съпротивлението значително ще намали пораженията по платката. Достатъчно е съпротивлението да е 5-10 ома за да няма гърмеж и пушилка. След като сме приключили с ремонта, можем да отвием патрона и на негово място да сложим здрав предпазител.
За по-маломощни уреди може да се направи табло с крушки. Трябва да се вземе под внимание че крушката има 10 пъти по-голям начален ток от номиналният й.
Разклонители като тестово табло
От два разклонителя можем да направим мощно тестово табло за пробване на мощни консуматори като мотори, електрожени и др. За целта кабелите от двата разклонителя трябва да се свържат последователно и в единия разклонител включим мощен отоплителен уред (печка, бързовар, котлон), който ще служи като мощно ограничително съпротивление, а в другия разклонител включим тествания уред. Двата разклонителя или контакти за открит монтаж може да се закрепят на обща дъска. Това табло спестява нуждата от грамаден, скъп и дефакто непотребен трансформатор.
Изгорял КИТ-усилвател
Напоследък станаха модерни КИТ усилвателите клас Д, с голяма мощност и миниатюрни интегрални схеми с малък охлаждащ радиатор, а ремонтът им е скъп и често невъзможен. Предимството им е че повечето от тях са конфигурирани в мостово изпълнение и когато е изгоряло едното рамо от моста, усилвателя продължава да свири, но с постоянна съставка, която накрая изгаря и високоговорителя. Но ако свържем говорителя последователно с електролитен кондензатор, например 470uF, като плюса на кондензатора се свърже към здравото рамо, независимо дали е правият или инверсният изход, lвинаги плюса на кондензатора трябва да е към усилвателя, а минуса- към говорителя. Другия край на говорителя се свързва не към другия изход на усилвателя, а на маса, спрямо която се установява постоянно напрежение, но понеже говорителят е свързан през разделителен кондензатор, той угася това напрежение. Така усилвателя се превръща в обикновен "Single Edit" усилвател, но с 2 пъти по-малка мощност и за два пъти по-малък импеданс на високоговорителя. И за да станат и двата канала на стерео усилвателя идентични, трябва и на здравият канал да свържем по същия начин говорителя и така ще получим 2+1 Single Edit, а на третото свободно рамо свържем по-същия начин трети говорител, например субуфер. Трябва да се има предвид че звука няма да е 3-канален и субуфера ще свири на същия канал на което здраво рамо е свързан и другия говорител, но сигнала на субуфера ще бъде дефазиран, затова полюсите му трябва да се обърнат. Но в някои случаи това е предимство, например при предни и задни тонколони в автомобила, домашните кина и т.н.
Прикачени файлове: |
Разделяне на 2-канален на 4-канален усилвател.jpg [ 25.03 KiB | Прегледано 7846 пъти ]
|
Последна промяна peppone1 на 25 Мар 2020, 19:14, променена общо 3 пъти
|