spoika.info

Форум за електроника
Дата и час: 13 Ное 2019, 12:16

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2007, 10:36 
потребител

Отдавна се чудя коя подложка е с по-добра топлопроводимост. Изобщо кои подложки са за предпочитне, в качествено отношение ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007, 15:25 
Site Admin

Robin написа:
Отдавна се чудя коя подложка е с по-добра топлопроводимост. Изобщо кои подложки са за предпочитне, в качествено отношение ?

Винаги съм предпочитал керамичните, те имат по-добра топлопроводимост, но са по-дебели от слюдените. Подложката трябва да е тънка, за да оказва по-малко термично съпротивление, в което керамичните губят спрямо слюдените. От слюдените обаче има много ментаци, който ги правят от нещо като полиетилен и имат голямо температурно съпротивление и се късат. Ако е слюдена качествена трябва да се чупи, а не да се къса.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007, 15:37 
потребител

Слюдата е по-лошия вариант има свойството стареене и става на шупли като с това се увеличава топлинното съпротивление

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007, 21:36 
потребител

Благодаря за информацията. Тъкмо онзи ден попаднах на някакви "синтетично-гумени", предполагам че те са "който се късат". Изглеждат сиви на вид.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007, 22:35 
Site Admin

Robin написа:
Благодаря за информацията. Тъкмо онзи ден попаднах на някакви "синтетично-гумени", предполагам че те са "който се късат". Изглеждат сиви на вид.

Точно за тях става дума, ползват ги често в евтините захранвания за компютри. Ако е необходим сериозен топлообмен по-добре да се избягват.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2007, 12:13 
потребител

Точно от компютърно захранване са. Преди време взех едно неработещо, сега се опитвам да го поправя. Ако стане може да ми върши някаква работа, ако не - поне опитът ще бъде поучителен, а може да има и фоерверки :lol: .
Открих че един от шотки диодите дава на късо, надявам се да е само това. Ще ги сменя с по-мощни, ще сложа и слюдени подложки.

Обнадеждаващото е че няма видими следи от опожаряване, дори се чуваше едва доловим звук, при опит за пускане. Предполагам че защитата е сработвала заради късото.

Edit:
Стана!
Считано от днес работи :) .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2007, 22:26 
потребител

точно пък тия гумените аз ги уважавам защото могат да се ползват и без паста, и между другото чел съм разни тестове на първо място е слюда с паста, на второ място с много близки показатели са гумените без паста

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2007, 22:52 
Site Admin

nik написа:
Tочно пък тия гумените аз ги уважавам, защото могат да се ползват и без паста, и между другото чел съм разни тестове на първо място е слюда с паста, на второ място с много близки показатели са гумените без паста

Възможно е да е така, като се замисля има логика, гумата ще има по-голяма контактна площ и използването на паста се обезсмисля. Това значи по-малко топлинни преходи...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]