www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 17 Юли 2018, 00:25

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Юни 2018, 15:21 

Здравейте. За първи път пиша тук, нямам свидетелство за радиолюбител, но от няколко години правя радио-опити. Скоро разработих един PLL - модул, успях да го пусна на 440 MHz. Сега се опитвам да го превърна в радиоприемник. По прост начин:
Прикачени файлове:
fig_002.jpg
fig_002.jpg [ 16.73 KiB | Прегледано 225 пъти ]

На входа му се полага да сложа усилвател и направих един (днес го измислих, не зная доколко е сбъркан). Ето схемата:
Прикачени файлове:
fig_001.jpg
fig_001.jpg [ 25.85 KiB | Прегледано 225 пъти ]

Пробвах го на 100 MHz- усилва няколко пъти (от 12 на 40 mV сигнал). Но моят осцилоскоп не може да покаже 440 MHz, затова се питам доколко е работоспособен. Ако някой има забележки/коментари ще се радвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018, 09:56 
Аватар

Какво съдържа блока "PLL модул"?

Не познавам усилвателния прибор ATF, но ако по постоянен ток е ОК и схемата ще е УВЧ, то добре би било да има избирателна филтрираща система на вход (и изход) както за филтрация, така и за съгласуване между блоковете (примерно антена-УВЧ, УВЧ-смесител).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018, 13:36 

PLL-модулът е генератор на стабилна честота. Базиран е на честотен регулатор MB15-тип, по-долу означен като IC1.
Както разбрах, този вид чипаве имат доста модификации с малко вариращи изводи и еднакво по смисъл управление. Опората се задава от външен кварц (при мен Q1-12MHZ), а по сериен канал чрез микроконтролер се задават два целочислени делителя, които определят изходната честота.
По-рано работих с MB1504 на Фуджицу - до 520MHZ. Но сегашният ми модул е с малко по-късен модел MB15E03SL - по-висока честота (до 1.1 GHZ) и по-стабилна работа. Състои се от генератор управляван с напрежение, честотен регулатор, филтър, микроконтролер за управление. Ето как изглежда моята схема:
Прикачени файлове:
pll_module.gif
pll_module.gif [ 114.08 KiB | Прегледано 207 пъти ]

Зелената област е генератора (триточков коплитц). синьото е честотния регулатор,
Червената област е филтър за изглаждане на управляващото напрежение.
Т2 е буферен транзистор за отделяне на товара, Т3 е само за лампичката D2 - индикатор на PLL.
Както се вижда, управлението е чрез варикап в задаващия трептящ кръг L1 C2 D1. Там става и смесването на входна плюс генерирана честота. Върхът на варикапа е много чусвстително място, реагира на микроволти разлика.
Ако на входа подам звуков сигнал, на изхода получавам отличен честотно-модулиран сигнал- годен за излъчване (няколко миливата).
Идеята при приемника е на входа да се подаде радио-сигнал от антената, а на изхода да получим звуков сигнал - като разлика менду антенната и генерираната честота. Моят опит казва, че това е възможно (тоест чувам звука след НЧ усилване) но е доста слаб и незадоволителен засега. Затова търся усилване.
Такъв принцип на работа (пряко смесване) не предполага нито филтър за търсене на честота, нито явен демодулатор. Затова не е споменато за подобни елементи.
Що се отнася до ATF-транзистора - това е хубав маломощен ВЧ, не мого стар модел, Струва 1-2 долара и се намира на пазара. Дава добри показатели, пробвал съм го два-три пъти за усилване при други обстоятелства. Пак с него съм успявал да генерирам до 1GHZ със същата зелена схема от по-горе. Известни са ми два такива модела - горният ATF35143 (12GHZ) и още един ATF36163(18GHZ). За втория не съм сигурен, но скоро го мярнах в интернет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018, 14:07 
Аватар

Т.е. приемникът ще е с параметри:

- приемна честота: 440 MHz
- пряко преобразуване
- SSB (DSB), CW и евентуално АМ (при подстройване върху носещата) ?

(В предното съобщение разглеждаш хетеродина, а УВЧ-то е в първото съобщение).

Хетеродинът на основната честота ли е или примерно f/2 (за смесител с два насрещно сързани диода в ППП на Вл. Поляков)? Какъв е смесителя всъщност?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018, 15:46 

Ако думата хетеродин е еквивалент на осцилатор - да. Основната е 440 MHz, търсил съм по-ниски, но няма. Смесването става само с един диод - варикапа D1. През него минава основната честота и през резистор 1.5к се влива и втората (от антенния усилвател, или модулиращата от микрофона). И в двата случая би трябвало да има смесване. Принципът е, че когато варира напрежението, приложено на D1, варира неговия капацитет и заедно с това - честотата на осцилатора.
Не мисля че е SSB. Това си е двустранна честотна (или ъглова) модулация, тъй като честотата (или поне фазата) се променя. Нивото на модулация го разбирам от SDRSharp -приемник. Този приемник я определя като честотна и чувам ясен чист звук. Такъв метод обаче е удобен само за режим излъчване. В условия на прием той не е приложим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018, 16:35 
Аватар

Лично се оплетох: да говорим занапред за приемник и неговите вериги.
(предлагам да не разглеждаме микрофони, вериги за модулации и др., х-щи предавателя).
---
roncho написа:
... Основната е 440 MHz, търсил съм по-ниски, но няма ...

Това не го разбрах: нали ти моделираш схемата. Избери желан обхват за приемане, модулация, параметри на RX.
---
roncho написа:
... Смесването става само с един диод - варикапа D1 ...

Варикапът е част от синтезатора. Ако варикапът изпълнява роля на смесител, то конструкцията ще е на тип приемник, с принципите на който не съм запознат (нещо като регенератор/свръхрегенератор със синтезирана, стабилна честота :smile ).
---
За да си внеса яснота в заданието: какъв тип ще е бъдещия ти приемник:
Прикачени файлове:
qweqw.jpg
qweqw.jpg [ 266.06 KiB | Прегледано 202 пъти ]

а, б, в или нещо друго?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2018, 16:53 

Определено е от тип в (пряко преобразуване).
За честотата - разбира се аз я определям. Извинявам се за неувереното изречение. Но ми се е случвало да проектирам генератор, уж успешно, а след малко да разбера, че всъщност той работи на двойно или дори тройно по-ниска честота. При високи честоти капацитетите на платката и индуктивността на пътечките могат да подведат всеки. Затова - опит. Ако приборът покаже, чак тогава е добре.
Варикапът е диод, чийто капацитет варира. Това е всичко. Не съм виждал точно такава схема на приемник, затова не съм и сигурен че е правилна. Ако стане, ще кажа. Ако не - ще търсим друго.
Веднъж успях да направя ППП (както се изразяваш) за 100МХЦ-обхват. Но по доста по-сложен начин, затова търся друг, по-достъпен.
Теорията казва, че резултатът от смесване е сбор и разлика на двете съставки. В наши случай е интересна разликата. Това няма общо с регенерацията. Регенераторът е нарочно дестабилизиран генератор, който се синхронизира с входа по естествено-резонансен начин. Тук имаме друг подход. Генераторът е сравнително твърд и смесването е насилствено (с диоди или без). Разчитаме на разликата между твърдия и антенния сигнал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2018, 13:20 

PLL смесва и още как... Усилвателят от първия пост е в ред, но не е достатъчен. След малко опити направих друг, по-свестен:
Прикачени файлове:
amp_2.gif
amp_2.gif [ 14.79 KiB | Прегледано 128 пъти ]

Този е що-годе добър, макар да е далеч от 3-те микроволта на SDR-приемника.
Усилването е почти равномерно по трите транзистора, мерено на 100 и 200M.
Чувам ясен, макар не силен звук. Сега ако мога да оправя и нискочестотната част, би било добре (в момента работя с един какъв да е LM386, но предполагам че има по-добри възможности) ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2018, 14:15 
Аватар

УВЧ с един компонент е достатъчен за почти всички честоти (напр. до 1 GHz) и типове приемници.
Ако не достигнеш желаната нормална чувствитеност, има вероятно причина за това.

В схемата по-горе няма съгласуване между стъпалата.

Примерна моя насока: от цялата схема остави да работи само последното стъпало ОГ. Остави PLL да дава само хетеродинна честота.
Търси схеми на смесители за SHF. Добави смесител и превърни схемата в класически "приемник с пряко преобразуване" (или в тип, който трябва да е).

Може да стартираш примерно със "смесител на два насрещно свързани диода", Владимив Поляков, RA3AAE.

Смесители на встречно-параллельных диодах:
http://vrtp.ru/index.php?act=categories ... ticle=3286

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2018, 15:20 

Имам готов двугейтов смесител, подобен на един от посочените по-горе модели. Може би трябва да го пробвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2018, 14:37 

Благодаря за забележката относно ВЧ усилвателя. Помогна ми да се ориентирам. След няколко опита разбрах, че е най-ефективно да се ползват две еднакви последователни стъпала както е на фиг.001 в първия пост. Без специални мерки за съгласуване, освен подбор на пренасящите кондензатори. Свързването общ гейт не даде толкова добър резултат, затова го изоставих.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2018, 16:35 
Аватар

Не е забележка. Препоръка е. Конструкцията си е твоята :smile.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2018, 16:58 

Насочих се към 440м защото там работят респондерите на МКС и др. любителски спътници (без да съм уверен, че мога да направя такъв приемник). Доколкото зная, спътниковите предаватели излъчват между 0.25 и 1.00 вата. Затова и търся висока чувствителност и параметри близки до пазарните приемници. За момента си помагам с една TV-флашка и популярната програма SDRSharp. Тези устройства струват по няколко долара и са отлични приемници, с тях се приема всичко до 1.7G и работят много добре като спектрални анализатори. Но са с къс кабел и труден интерфейс за програмиране, тоест почти е задължително да имаш PC, за да ползваш такова нещо.
Установката ми е следната. Имам малък радиопредавател на 440м с микрофон, който ползва гореспоменатия PLL-модул. Включвам го и до него пускам моето FM радио (виж снимката)
Прикачени файлове:
my_radio.jpg
my_radio.jpg [ 94.86 KiB | Прегледано 42 пъти ]

После в друга стая, вече с SDRSharp гледам (и слушам) излъчването за да видя колко е силно.
Ето как изглежда екрана му:
Прикачени файлове:
SDR_screen1.jpg
SDR_screen1.jpg [ 130.38 KiB | Прегледано 42 пъти ]

Като правило такъв прием е на границата на приемащата чувствителност на SDR-а. Чува се едва-едва (от близо звукът е кристално чист). Не че разстоянието до другата стая е голямо, но панелите спират доста добре сигнала.
После пускам радиоприемника, който сега строя и така правя съпоставка за качествата му.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2018, 15:09 
Аватар

Да си призная: губи ми се "нишката" при конструкцията ти от самото начало. Ще опитам да нахвърля това, което знам:

1. PLL модулатора по-горе е с честотна модулация (широколентова WFM или теснолентова NFM, това на първо приближение няма знаничение - модулатор с нискочестотна съставка през варикап мести честотно носеща на PLL).

2. С RTL2832 на снимката виждам, че приемаш широколентовата модулация от PLL модулатора. Всичко е ясно тук, сигналът се чува, разбира се ясно.

3.
roncho написа:
... После пускам радиоприемника, който сега строя и така правя съпоставка за качествата му.

Самоделният ти приемник нали беше по схемите на приемник с пряко преобразуване? Ако е така, то ППП приема телеграф, еднолентова модулация, DSB или в най-неблагопроприятния случай: АМ (на нулевото биене). Честотна модулация ППП не приема.

Какво сравняваш на правения приемник, при условие, че ППП не приема WFM/NFM честотна модулация?
---
(Опасявам се, че чуваш (и сравняваш) паразитната амплитудна модулация (вредна) при ЧМ модулация. Дано да греша. Ако е така обаче, не се чуди, че е "крива" и хрипти, няма ниво и др. подобни "негативи"). Нищо добро няма да се получи (напр. чувствителност).
---
Необходима е (аз предлагам) цялостна промяна в идеята на излъчването (смени типа на модулация в предавателя) или на приемането (добави междинна честота, филтри, демодулатор/детектор и др. до изграждане на пълноценен приемник за нужната модулация).

Според мен типа на възлите трябва да дойде от заданието, преди физическото изграждане на приемника ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2018, 08:47 

Какво сравнявам ли?
Първо, без да е включен предавател гледам спектъра на осцилатора - пак през SDR-а. Той излъчва доста - почти колкото самия предавател. Само по себе си излъчването от приемник е нежелано, но ако го няма, не мога да виждам и да настройвам спектъра на осцилатора. Това го правя докато видя хубав тесен пик на същата честота. Тогава включвам предавателя и чувам - през говорителя на моя приемник колко ясно се приема сигнала. Засега резултатът не е толкова лош. Звукът е ясен. Обаче е твърде тих и не съм успял да го усиля без нещо да се самовъзбуди по веригата.
Няма амплитудна модулация - няма откъде да дойде. Варикапът променя само честотата, пък и SDR възпроизвежда звука само при WFM опция. Използването на SDR като арбитър цели точно да отдели излъчването от приемането. След като арбитърът казва "Излъчването е в ред", значи останалите проблеми са в приемника.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа