www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 19 Авг 2018, 23:48

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2017, 16:40 
Аватар

Има или няма истинска защита по ток в ИС AS1117?

Според документацията това много видно е написано, но ...

В реалността обаче след "късо" в изхода в няколко "трагични" случая ми се получи "късо" изход/вход. Следва дупка в корпуса на ИС 1117.
Ако не цялото, то почти цялото входно напрежение отиде в товара, с всички произтичащи от това последствия.
(AS1117 ADJ, Vin = 12V, Vout = 5V)

Вярно, товарът оцеля, но съм особено внимателен при използването на този тип стабилизатори.

Пробвах установката и с китайски чипчета, и със свалени от работещи устройства / платки от реномирани производители, и с нови от реномирани магазини. По този признак не открих съществена разлика.

За сравнение: 78М05 при "късо" и недостатъчна площ/радиатор "посинява" или сама се отпоява от платката :) или прекъсва, но до такива случаи не съм стигал да закъсява!

Какъв заместител на AS1117 (примерно за 3,3V) да използвам?
Държа да е low dropout и без други компоненти (кондензатори се подразбира, че ще има).
Добра опция е да е евтин и достъпен за намиране.

Прикачени файлове:
1117.jpg
1117.jpg [ 125.61 KiB | Прегледано 1388 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2017, 21:07 
Аватар

LP2950, 3.3V, 100mA, Low Dropout

Положителни страни:
- изходно напрежение, измерено с китайския ми уред: 3,27V при входно 12V.
- ток на късо съединение: 220 mА. За 5 мин с подходяща пластинка за радиатор не проби, многократно закъсен в изхода :).

Недостатъци (за мен):
- не съм видял pdf-a ... за нищожния изходен ток 100mA e. Подвел съм се явно по типа на корпуса ...
- кондензатори според пдф-а, иначе осцилацира с товар. Със 100n/100n за малко да се подлъжа, че не стабилизира, докато не включих осцилоскоп в изхода. С 10uF/10uF танталови всичко е ОК.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2017, 13:06 
Аватар

Сещам се за MCP1702-33, който се предлага и в TO-92 корпус. До сега съм нямал проблеми с окъсяването на изхода на стабилизаторите на Microchip.. ех, стига да издържат температурно :wink:

Хубав нискошумящ LDO стабилизатор е LP5907* на TI, който се предлага и в "човешки" корпус SOT23-5.

Може би най-нискошумящият монолитен стабилзатор е ADM7150, който е проектиран точно за захранване на осцилатори. Корпусът му е SOIC-8... обаче цената му е крайно неприятна!

LZ2WSG написа:
Ако не цялото, то почти цялото входно напрежение отиде в товара, с всички произтичащи от това последствия.

Точно с дефектен LP5900 съм наблюдавал нещо подобно. Бях подал на входа на LP5900 по невнимание над 6V и чипът дефектира: имаше утечка на входа, а изходът му седеше под 1V... след известно време, като се претовари температурно от утечката и си пусна входа към изхода. Добре, че цифровите схеми след него бяха "5V tolerant" 8)

Наскоро извадих пушека и на едно Arduino Nano... имам съмнения, че точно AMS1117-5 прегря и отприщи едни 12V към процесора и CH340G :smt021
_______
*) Вариант е и LP5900, но корпусът му го прави крайно неподходящ за използване в любителски конструкции :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2017, 13:16 
Аватар

Много по-ефтин и качествен резултат се получава с дискретни стабилизатори... лошото е, че 3.3V са леко трудни за постигане от дискретен LDO.

За насока качвам един документ на MAXIM: AN3657.

Подобна схема съм използвал с успех при разни аудио-конструкции. За нискошумящ ОУ съм ползвал старият и евтин 5534, като единствения недостатък при него е, че изисква захранващо напрежение поне 6V, за да работи добре!

Прикачени файлове:
IMG_3493.JPG
IMG_3493.JPG [ 386.72 KiB | Прегледано 1227 пъти ]
maxim_ldo.png
maxim_ldo.png [ 94.48 KiB | Прегледано 1227 пъти ]
ldo_uni_maxim_r05.zip [100.78 KiB]
45 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2017, 13:43 
Аватар

selfy, благодаря за информацията. Чиповете съм си ги записал (у един файл :)): събирам списък с компоненти и при следваща поръчка може би ще взема.

Проблемът ми е, че smd компоненти много не харесвам (понякога с тях ми отива удоволствието от заниманията с електроника) и за стабилизатор в по-малък корпус от SOT-89 не си и помислям :smt003 .
---
Авариите с AMS1117, захранващ първото ми Arduino Uno, ме накараха занапред да не ползвам вътрешни стабилизатори. Само в инцидентни случаи може (напр. от компютърното USB към 3,3V).
---
Харесвам много дискретната схемотехника и ... да виждам къде минава тока :D Използвам там, където е възможно прости решения и неспециализирани ИС. Някъде обаче просто се налага комонентите да са с малки размери.

Схемичката с NE5534 ми харесва. Едновремешното й изпълнение с 741, КС156?, КТ315, КТ805? все още се "труди" в една апаратура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2017, 14:15 
Аватар

LZ2WSG написа:
Схемичката с NE5534 ми харесва.

При нея, ако се използва дискретно изпълнение на диференциален усилвател с 2, 3 транзистора, би могло да се постигне напълно дискретна схема и още по-нисък шум. Чичко Спарк е бил достъчно любезен да помести и схема в документацията си:
Discrete Voltage Regulator Full Data Sheet

Горещо препоръчвам дискретната схема на Александър Тодоров (Sandy) от Плевен:
Захранвания с прилично подтискане на брум
Схемата е минималистична, има защита по ток, много ниски шумове и високо подтискане на входните пулсации. На параметри е на светлинни години от монолитните стабилизатори. Единственият ѝ недостатък е, че не е LDO. Разполагам с ненаситени палтки и правя подаръци от по няколко броя при желание ;) Ако представлява интерес, мога да кача LTSpice симулационни файли.
Прикачени файлове:
IMG_4555.JPG
IMG_4555.JPG [ 126.16 KiB | Прегледано 1224 пъти ]

ПП: Ако обезателно гоним нисък шум, то моите лични предпочитания са към дискретни шунтови стабилизатори, въпреки другите им недостатъци. Но в крайна сметка, DDS-и като AD9850 и Si5351 нямат необходимост от чак толкова нискошумящо захранване, защото те самите си имат доволно висок фазов шум (jitter).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2017, 15:57 
Аватар

Такъв стабилизатор няма да си направя, поне не скоро :) Твърде сложен ми изглежда. Вероятно си залужава.

Понякога е необходимо да се задълбочава с анализа и изпълнението на възлите, а понякога - "каквото има и както стане" :) . Зависи от приложението и дори от настроението на конструктора :smt003
---
Като просто замерване съм си запазил снимки на екрана за сигнала към високоговорителя:

Приемник с пряко преобразуване (80м или 40м?). Смесител: двойнобалансен диоден.

Първа вечер: монтаж на експериментална гола печатна платка, монтаж "умряла буболечка".
Хетеродинът беше захранен на 8V - "загасени" ок. 4 волта върху 1000 ома към +12V - просто беше "нахвърлян" за да чуя ефира. И го чух ефира нормално.

Втора вечер: компонентите, които бяха монтирани "някак си", смених с "каквито трябва" (поне на идея).
Резисторът 1000 ома в хетеродина замених с ИС LM317 / Uo = 8V. Прекрасно: спря увличането на хетеродинната честота по НЧУ сигнала.

Да, но радиото звучеше по друг начин: зле. Експериментите следващите няколко дни от тема "Приемник с пряко преобразуване" станаха на тема "Шум на стабилизатор" :smt003

Първи файл:
1. Осцилатор, захранен с резистор 1 KOm към +12V (вкл. ВЧ-НЧ блокировка).
2. Осцилатор, захранен на 8V с LM317, с 470nF към ADJ
3. Осцилатор, захранен на 8V с LM317 без кондензатор към ADJ
Прикачени файлове:
LM317 noise.gif
LM317 noise.gif [ 16.46 KiB | Прегледано 1211 пъти ]

Втори файл:
1. Осцилатор, захранен с резистор 1 KOm към +12V (вкл. ВЧ-НЧ блокировка).
2. Осцилатор, захранен през 7805 и диоди за Uo ~ 8V (вкл. ВЧ-НЧ блокировка).
Прикачени файлове:
7805+3,3V noise.gif
7805+3,3V noise.gif [ 17.45 KiB | Прегледано 1211 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2017, 16:13 
Аватар

Шумът в захранването винаги влияе зле на звука... дори и да не го чуваме като шум във високоговорителя!

Ето тази поредица от статии на TNT Audio би бяха много от полза преди време:
Simple Voltage Regulators - Part 1: Noise

"Тъпият" компенсационен стабилизатор, направен от транзисторче и ценерче в базата върши чудеса с шума :)

При относително постоянна и ниска консумация на ток, ценерите до около 6V също са много тихи!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2017, 16:17 
Аватар

selfy написа:
... компенсационен стабилизатор, направен от транзисторче и ценерче в базата върши чудеса с шума.
При относително постоянна и ниска консумация на ток, ценерите до около 6V също са много тихи!

Да, с филтрация с кондензатор върху ценеровия диод. Иначе си е шумов генератор.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]