www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 23 Ное 2017, 13:20

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Авг 2010, 14:05 

Знаем, че износването на катода на елекртовакуумните прибори е най-голямо при подаване на анодно напрежение без да е подгрята лампата, студена емисия. Особено ако лампата е по-мощна и съответно мнооого по-скъпа.
В спецификациите на мощните лампи това време се дава като изискване (minimum preheating time). Напримр подгряването за 6Р3С-1 е 90секунди и дори достига до три минути за някои лампи като мощния UHF триод ТН306 за 250W.
Най-доброто решение е изпозване на бавноподгряващи изправителни лампи 6D22S, Svetlana. Руската фирма казва,че времето за забавяне е 30сек. и е по евтин вариант от този с времереле. Но това за апаратури с до 600V анодно.
При закъснителните схеми релето с механичен контакт получава нагар с времето. Попадна ми руски хибриден РР усилвател със 6Р3С-1. Закъснението от 90сек. е направено с времереле. Схемата е сложна комбинация на зареждане на два електролитни кондензатора и получаване на две анодни напрежения +600V и +300V с общ минус на маса, обезпечаваща дори мек старт. Но контактите на релето бяха окъсени от някой си. Резултата: ни една от лампите не обезпечаваше токът на покой при фиксираното преднапрежение на първа решетка. Нелинейните изкривявания - значителни. Звука започваше да се чува още преди да се включи релето, а то си изчакваше 1,5 мин. и включваше. Подмяната на релето с ново бе невъзможна. Почистих и възстанових заводската схема. Мек старт се усещаше. Вече не премигва осветлението в стаята при първоначално включване в мрежата.
Никой не оспорва факта да се подгряват и дори малките лампи използвани от нас. EL84 от 1968г. със селенов изправител за анодно напрежение е доста НЕщадяща заводска схема, особенно ако е концертен радиоприемник, който се включва поне 5 пъти седмично. Затова седнах и сътворих две схеми. Давам втората тя е по-добра. А първата беше с 2 n-p-n транзистора в схема дарлингтон, а RC веригата 1МΩ*220μF. Поставена на АР104. Не се появи смущение в НЧ част, при добаваяне на релето с бобина 6V/35mA .

Прикачени файлове:
Zakysnit RELE.JPG
Zakysnit RELE.JPG [ 47.78 KiB | Прегледано 3622 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2010, 17:38 
Аватар

Някаква такава идея и аз съм замислил, но засега нереализирана.

Схемата ще съдържа две закъснителни вериги - едната на 3-10 секунди, втората - на 30-90 секунди.

Много такива вериги съм правил с CMOS елемент като ключов(напр. 4011), резистор към плюс и кондензатор към земя. С мегаомови резистори кондензаторът е с малка стойност и размери.

Първото реле за време смятам да управлява отоплението примерно на 4 волта няколко секунди, после на номиналното 6,3V, а второто време-реле да управлява анодното.

Сподели дали нагарят контактите на релето. Ако се поставят правилно искрогасящи елементи, всичко би трябвало да е ОК.

Засега "хабя" лампите с нормален старт, след наработка на първия коплект лампи ще мислим за схема :wink:

Вариант е запускане на анодното с отделен ключ, стига операцията да не е досадна. Така е реализирано при мен включването на анодното в крайно стъпало с 4хГУ50 за КВ, което с първия комплект лампи работи повече от 8 години, за такава дълговечност за съжаление не бих казал за драйвера, изграден с транзистори преди крайното стъпало. Все нещо се случваше (прегряване, самовъзбуждане от високо КСВ, прах и претоварени елементи) и за 2-3 години все нещо дефектираше. Така че лампите определено са по-дълговечни при мен от транзисторите :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 09:59 

"Сподели дали нагарят контактите на релето. Ако се поставят правилно искрогасящи елементи, всичко би трябвало да е ОК."

Ето ги искрогасящите резистори от по 2,7к/2W, гледй прил. схема.
Захранват 4*6Р3С-1 в схема пуш-пул. ляв идесен канал на крайно НЧУ. Режимите там са ток на покой от по 50mA или 200mA на 600V. 300V е за втора решетка и за анодно на драйвера с 6Н6Р.
Освен, че са гасящи тези разистори бавно зареждат кондензаторите при първоначален старт, чиито капацитет още не съм видял но ще е 200 и повече микрофарада.
Както бях споменал, контактите на релето БЯХА НАГОРЕЛИ, затуй ги почистих и все още не може да се разбере дали нагарят понеже има - няма 30 пускания от почистването. Но явно тази схема с искрогасящи резистори не е удачна.
Възприемам идеята ти за;
"Първото реле за време смятам да управлява отоплението примерно на 4 волта няколко секунди, после на номиналното 6,3V, а второто време-реле да управлява анодното."
- и добавям че бих включил искрогасящите резистори заедно с първото реле, дето подава отоплението на 100%. Така ще имаме мек старт и ще очакваме слабо искрене в контактите на релето за анодното.

Прикачени файлове:
Zahr. 6P3C-1.JPG
Zahr. 6P3C-1.JPG [ 36.17 KiB | Прегледано 3436 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 10:23 

А за драйвера ти, щом имаш лампово захранване в конструкцията слагай подходяща ламБа.
Транзисторите работят в гранични режими. Защитите трябва да са бързи. Как се изработват такива стъпала? А колко струва опита? А при ламБата? Най много да се зачерви анода и толкоз! Конструкцията е проста и надеждна, нищо че прилича на шаси излязло от шлосерската работилница. Пък и няма алуминиеви радиатори, вентилатори, пепел.
Обслужвал съм ТВ ретранслатори и там надеждността на ламБата е ненадмината.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 10:46 

И гасенето на апаратурата в обратна последователност. Първо анодното/високото/, после известно време заедно с отоплението на 6,3волта да се охлади, ако имаш вентилатори за обдухване на стъпала. Кондензаторите през искрогасящите резистори няма да се разреждат. Аз съм добавил паралелно по един разистор 100к/2W (няма ги на схемата), накрая от шалтера.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 11:48 
Аватар

acarp написа:
...А за драйвера ти, щом имаш лампово захранване в конструкцията слагай подходяща ламБа...

Една година беше така - една ГУ-50 ОР атакуваше 3 х ГУ-50 ОР, става "влакче на ужасите" - от единия край на обхвата до другия край или на друг диапазон въртиш 4 врътки (променливи кондензатори) и превключваш 2 бобини, което си е крайно неоперативно, но се свиква. Част от удоволствието.

А за транзисторите - при изпълнение "с каквото трябва, а не с каквото има" всичко си идва на мястото - презапасени стъпала по мощност и нито един елемент на предела на възможностите си ... така настройваш устройството веднъж и забравяш.

За обратна последователност на гасене не съм се и замислял - дърпам шалтера, каквото стане, а вентилатори не харесвам, добре е да се работи в тиха атмосфера :) Едиствено трябва да има там, където е необходимо.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 12:02 
Аватар

Шунтирай с кондензаторчета диодите на Грец-а (22-100nF). По-добре да ги има, отколкото да ги няма. Последната седмица обикалях къщата с един приемник на средни вълни да разбера какво ми пука и шуми, дoкато разбрах, че източника на смущение е под краката ми - "хвърчащо" изпълнено захранване на ламповото стъпалце с 6Ф4П. Спектърът на смущенията при вревключване на диодите е дори до УКВ ...

Теориите по форумите с "бързи диоди" и "ултрабързи диоди" до никъде не доведоха - както пука с едните, така и с другите. След шунтиране на диодите на сантиметри от захранването - тишина ...

Последна промяна LZ2WSG на 18 Авг 2010, 12:32, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 12:18 

Да транзисторния вариант става широколентов.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 12:41 

А за кондензаторчетата в греца, благодаря за подсещането.
Но в заводската схема не са турили? А в Селените слагат.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 12:44 
Аватар

Изгледай филмчето, което е няколко секунди. Сам си прецени дали ще сложиш или няма да сложиш кондензаторчета.

Изключвам-включвам трансформатора с изправителя, товар 27 килоома върху 185 волта. Бръмченето е по-силно при по-голям товар. След поставянето на кондензаторчета няма смущение.

Прикачени файлове:
brr.zip [2.21 MiB]
399 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 13:47 

За пълнота на постовете:
Ограденото със синьо е моя доработка.
С жълто - гасящи резистори,
червено - закъснително реле, само схемата, релето е под гасящите резистори.
зелено - греца без шунтиращи кондензатори.
Точно под платката е захр. траф, а в ляво изходния за ляв канал.

Прикачени файлове:
 Copy of DSC03766.JPG
Copy of DSC03766.JPG [ 62.47 KiB | Прегледано 3394 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 14:02 
Аватар

Добре се е получило, стига да върши работа.

Тези диоди може да не ги шунтираш с кондензатори, обратният капацитет им е достатъчен :) (предполагам, че са КД202), но все пак провери дали генерират с контролен портативен СВ радиоприемник.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2010, 14:09 

Разбира се намира ми се един работещ Веф и акумулатор 6V. А ще докладвам по-натам, че скоро нямам път към работилницата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа