www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 23 Ное 2017, 13:22

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 08:50 

Здравейте,

Проблемът е следният:
Имам твърде високо ниво на локални смущения, достигащо до S9+20 на 3.5 MHz и намаляващи до S8 на 28 MHz. Намирам се в София на 6 (последен) етаж в панелен блок. Установих, че главните източници са два - работещите климатици в апартамента и два суича на локалната мрежа. За съжаление нито едно от тези неща на този етап не бих могъл да изключа. Предполагам, че има и други подобни източници на смущения в околните апартаменти и по покрива, но с тях пък съвсем няма как да се справя. Правих опити с различни филтри по захранването, които намерих по форумите, но ефектът е почти никакъв. Апаратурата е само занулена, тъй като няма как да направя качествено заземление.
В мрежата попаднах на RCL филтри Arcotronics (в прикачения файл). Някой имал ли е работа с такива и дали ще имат ефект?
Знам, че темата е дискутирана широко по различни форуми, но бих искал да чуя и мненията и работещи решения от наши колеги тук. Предполагам, че не само аз имам такъв проблем и обсъждането ще е от полза и за други колеги.

Благодаря предварително,

Прикачени файлове:
RCLfilter.jpg
RCLfilter.jpg [ 40.26 KiB | Прегледано 1407 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2010, 09:44 
Аватар

Това може би е само филтър с кондензатори. По-добре си изработи филтър CLC с феритен пръстен, достатъчни са 10-15 н. с двоен проводник, блокирано на входа и на изхода с 100-470nF.

Тук има начини на свързване - CLC.

http://www.specemc.com/power_line.asp

Пробвай да обходиш къщата с някой преносим приемник на средни вълни, с него намирам локално смущенията много лесно :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа