www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 23 Ное 2017, 13:24

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Авг 2008, 20:40 

Здравейте.. Искам да засегна една тема по която няма никъде инфо. Отдавна се чудя как ще приема приемник с коефицент на шума 1.2
Наскоро реализирах една конструкция с параметричен усилвател получи се доста добре. Мисля, че ще е интересно да обсъдим възможен ли е идеалня приемник. Занимавам се отдавна, искам да стана радиолюбител.
Има ли някои от Варна да пробвам конвертера на 2 метра, никои не се чува по директните.
:(
малко шум = голямо усилване

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Авг 2008, 21:49 
Аватар

Ако имаш някаква схема на това устройство, ще бъде интересно да я видим.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Авг 2008, 18:10 
Аватар

:D :lol: :wink:

Прикачени файлове:
144-14622.JPG
144-14622.JPG [ 72.66 KiB | Прегледано 12539 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Авг 2008, 20:47 

В книгата, която е качена на сайта - УКВ ТЕХНИКА ЗА РАДИОЛБИТЕЛИ, има схема на параметричен усилвател за 144мхз. Моята разработка е параметричен конвертор 144/27мхз, с 200 канално СБ покривам целия обхват 144/146мхз стъпка 10кхз и 5кхз местя от кварца. Усеща се липсата на транзисторния шум. С конвертора чувам турски R5 и R1 с граунд плейн антена на не особенно високо място. Схемата съм я писал аз, трябва да я сканирам и пратя. Някой ако иска да го тества 145.225 мхз съм. 73

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Авг 2008, 21:15 
Аватар

Три пъти четох принципите на работа, не съм чувал за такъв усилвател, не съм виждал още повече. Нарисувай схемата. Някакви х-ки свалял ли си? Коефициент на предаване, шум. Смесителят е несиметричен, пасивен, с високо напрежение на хетеродина. Предполагам, че всичко това, което там е описано ще си остане на теория, смесителя ще си шуми и заради небалансираният вх./ изход. Не на последно място в системата няма никаква филтрация на хетеродинното напрежение откъм антената. Предполагам каква е електромагнитната обстановка около твоя смесител за теб и околните радиолюбители от "помпящото" напрежение ...

С "Усеща се липсата на транзисторния шум" може би си усетил липса на чувствителност на входа?

С друг смесител не си ли тествал? Двугейтов полеви пранзистор, диоден двойнобалансен смесител?

Дай конкретни данни на приемника: чувствителност без преобразуване, след преобразуване на новата честота, избирателност по огледална (в случая: първа междинна)? Без филтри на входа си приемаш двойно: на 27 и на 145 най-вероятно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2008, 08:13 

:) Въпросите ти са право в целта и аз си ги задавах в началото на този проект, но с течение на времето всички проблеми бяха отстранени. Смесителят е параметричен балансен, изолира помпящата и няма загуби от преобразуването, а напротив, има малко усилване (ПРОЧЕТИ В КНИГАТА ЗА up и down parametric конверторите) като прибавим и малкия шум нуждата от вч стъпало отпада. Всичко останало до антената са кръгове на 144мхз с висок Q фактор :) А като няма вч стъпало, схемата става двупосочна :D и става още по интересно. Натискаш трубката на СБ-то и приемникът предава. При 4 вт от СБ-то на изхода (ТОЕСТ НА ВХОДА НА ПРИЕМНИКА) след смесването се получават 0.5вт на 144мхз, не съм ги мерил, но минавам през варненския Р7, а това е необходимата мощност при моите условия. На приемане чувам турския Р5 чисто и разбираемо, има и чуствителност. Като обобщим, вече трябва да ти е станало ясно, че кръговете за приемане се използват за предаване, няма антенни релета, 3 транзистора и два диода - това е най-простия и ефективен конвертор :D Няма как да не се гордея с разработката си. ОЧАКВАИТЕ СХЕМАТА 73 8)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2008, 21:40 

:D Резултатът от 3 месеца експерименти - схемата си я бива :) Работи перфектно с нисък шум. На приемане радиото не е глухо.
Запалих се четейки малкото оскъдна информация за параметричните усилватели, след експерименти докарах варикап до режим на генерация. Тогава осъзнах, че усилването е факт, диодите компенсират загубите в трептящия кръг, когато е доставенно помощно напрежение с висока честота. В моя случай тя е по-ниска от приемната 117.8 мхз, но усилването си го има. Които не вярва, мога да му демонстрирам ако е от Варна. Схемата е авторска сам съм я разработил и работи с 200 канално CB във ВАРНА, ще снимам сглобената конструкция. :wink: 73 за сега

Прикачени файлове:
Коментар на файл: rx/tx parametric TRANSVERTER Vladimir Dimitrov PROJECT
DSC02363.JPG
DSC02363.JPG [ 155.79 KiB | Прегледано 4871 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2008, 12:53 

LZ2WSG, още въпроси имаш ли ? приятел :) ще му добавя модул MGY 45 да стане 30 вт естествено ще трябва реле приемане-предаване, което ме дразни :) Всички транзистори задължително са кт904, работят с високо преднапрежение, за да изкарат максимум мощност от 9 волта. Конверторът се настроива на приемане със слаб сигнал и вече е настроен на режим предаване. Особено важно е трите кръга на хетеродинната честота да имат селективност (бобините са по 4 нав на 6 мм основа, разтеглени на 10мм) затова бобините са на разстояние 2/3 мм при експериментите разбрах, че за да се получи усилване при параметричните усилватели, хетеродината честота трябва да е добре филтрирана. Мощността на предаване зависи от мощността на хетеродина и на cb - при 4 вт на 27 мхз и около 0.7вт 117.8мхз се полуава около 0.5 вт на 145 мхз, което не е зле за местни връзки и репитри.

Прикачени файлове:
DSC02365.JPG
DSC02365.JPG [ 150.94 KiB | Прегледано 4673 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2008, 14:06 
Аватар

За смесването: посочената схема ще смесва. Обаче искам параметри:
- Каква е чувствителността на станцията на основната честота - 27MHz
- Каква е чувствителността на станцията на новата честота - 144MHz
- Остатъчно ниво на хетеродина?
- Избирателност по първа междинна честота?
За това смесване можеш да опиташ с един диод - за ставането: ще стане, въпросът е какви параметри ще се получат. Ако имаш време постави на мястото на смесителя двойнобалансен диоден смесител (примерно IE500), може и смесване с двугейтов транзистор. Измери чувствителността и тогава избирай.

Повече от сигурен съм, че мериш на предаване остатъците от хетеродина (117 и 144MHz са достатъчно близко една от друга)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2008, 16:08 

:D Знаеш ли къде е турския Р5 :) Я виж с каква антена съм и къде се намирам. Ако няма усилване както ти твърдиш, а само смесване което при нормалните диодни смесители е съпроводено с големи загуби при преобразуване, които трябва да се наваксват от следващите МЧ стъпала, обясними КАК ЩЕ ЧУЯ СЛАБ СИГНАЛ КАТО Р5 при тези загуби плюс това имам загуби в кръговете на 144 мхз, как си го обясняваш? Това да не е купено радио, че да ти давам такива характеристики. Чува по добре от приемник с полеви транзистор, който имам, трябва да го сравним с някое алинко ако има съратници от Варна. Да не говорим за варненския Р7 който чувам само с платката без антена и кабел. CB-то не е с варикапи на входните трептящи кръга, така, че като всяко CB няма кои знае каква чувствителност. РАДИОТО БАЧКА, ФАКТ НЕОСПОРИМ :D

Прикачени файлове:
DSC02367.JPG
DSC02367.JPG [ 152.74 KiB | Прегледано 4614 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2008, 16:31 
Аватар

"РАДИОТО БАЧКА, ФАКТ НЕОСПОРИМ" - не го оспорвам,
а за коментар искам изходни параметри на станцията след преобразуването на честотата.
Диодните смесители имат не големи загуби, а само 5-7db, които се компенсират от входния УВЧ.

Смесители на MiniCircuit: http://doc.chipfind.ru/pdf/mini/tfm2.pdf

Ако този начин на смесване беше с добри параметри, смяташ ли, че нямаше да се използва досега, а е забравено в историята на радиотехниката? Съмнявам се: ония от изгряващото слънце знаят всичко преди нас :wink: .

Опитай да сравниш твоя приемник с някой друг на любителските честоти, не е задължително да е фабричен, на който са ти известни параметрите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2008, 20:00 

Ако имаш 7дб загуби в дадената схема няма да чуеш и варненската седмица :) прав ли съм ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2008, 20:08 

То по твоята логика трябва да си купя alinco и да престана да се занимавам. Грешно мислене, ако имаш път към Варна можеш да си донесеш радиото за да тестваме.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2008, 21:29 
Аватар

7db по напрежение е около 2.24 пъти, прецени си дали е много или малко.

Никога не съм казал, че е по-добре да си купиш Алинко, вместо да си направиш самоделно радио. Ако стане не това , което искаш от първия опит, то следващите всичко ще си дойде на мястото. Удоволствоето от работата със самоделно устройство е огромна, включва много запознанства и приятни моменти, коментари с приятели. Не го разбира само този, който нищо не е сглобил през живота си.

Идеята ми е да тестваш други типове смесители, да съпоставиш параметрите на приемника с различните смесители и УВЧ-та и тогава да правим генерални изводи.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2008, 20:02 

Схемата е краен продукт резултат от много експерименти с какво ли не. Няма по добро схемно решение, който разбира, ще си направи труда да е конструира и да разбере за какво говоря. Радиото си работи, чува слаби сигнали и минава през 7 цата. Какви измервания да правя, като това е най-добрия тест за едно радио. Ако имаш по добро предложение за трансвертор (в което се съмнявам) да го видим.
Особенно ще е интересно ако ти си писал схемата и си го разработил.
Параметричните усилватели усилват, прочети пак (в "УКВ за радиолубители") може от 4-тия път да го разбереш. Ако не, не спори за нещо което не разбираш.
Предложенията ти за други смесители на базата на предимствата които ти изброих на параметричния, са несериозни. Конструирал съм много приемници и работата на смесителите ми е добре позната както и техните недостатъци. Радвам се че поне сме на едно мнение за самоделките, но немога да разбера този песимизъм към моята конструкция.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа