www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 24 Сеп 2018, 07:03

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: МЧУ A220D
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 10:35 
Аватар

Зачисти платката или започни нова, платка за основа само, полуобемен монтаж, с обща маса. Схемата е работеща, транзисторите са хубави, проблемът е монтажа ти.

Намерих си тунерчето, ръждясало малко :D Някъде към 1994-а беше наредено, с МЧУ/ЧД (CA3089) и стереодекодер (оригинална MC1309), с нов предусилвател по ниска с филтри na 15 KHz, на оригиналната платка на "Респром РС 201". Слушах го до към 2004-а г. Печатна платка, чертана "на ръка", графичен оригинал: на милиметрова хартия, може да я "цифровизирам". Добавял съм после усилвателче на хетеродинния сигнал за цифрова скала. След това имаше експерименти със синтезатор.

Малък недостатък: варикапното напрежение трябваше да е от 1 до 28 волта и пренавивах (по-скоро добавх намотка) на оригиналня траф на Респромчето.

Схемата е 1:1 с тунера в списание "Радио, телевизия, електроника" бр. 8 / 1985 год. Много-много съм доволен от работата на тунера. Ако правя тунер, бих повторил схемата още веднъж.

Прикачени файлове:
DSC05472_1.jpg
DSC05472_1.jpg [ 2.16 MiB | Прегледано 3495 пъти ]
DSC05473_1.jpg
DSC05473_1.jpg [ 1.1 MiB | Прегледано 3495 пъти ]
tun.gif
tun.gif [ 86.53 KiB | Прегледано 3495 пъти ]
fm_tuner_rte_1985_08.zip [111.69 KiB]
156 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 16:05 

При мен е на квадратни "пятачках", отдолу другия слой е маса плътен, ауууу ама кой да го свърже и него към масата....
малко се подобри работата все пак като го свързах но пак се самовъзбужда е малко по-трудно.
Тоя монтаж който съм направил има големи проходни капацитети може ли да е от това ?
Иначе твоя тунер има много ми хареса като изпълнение :)

едит: Успях да го стабилизирам, като увеличих и малко екрана на ВЧУ Върху R3 има 0.66V
G2 - 5.00V Но пък аз разлика не забелязвам, все същата чувствителност сякаш :)
имам и един въпрос, твоят тунер работи ли стабилно без горния капак на кутията ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 21:36 
Аватар

slav4o.com написа:
Тоя монтаж който съм направил има големи проходни капацитети може ли да е от това ?

С монтаж по метода на Жутяев има много конструкции, дори в гигахерцовата област. При мен схемите по-скоро по този метод тръгват "от раз", а с печатни платки се наблюдават различни ефекти.

slav4o.com написа:
твоят тунер работи ли стабилно без горния капак на кутията ?

Да, работеше си тунера и без горен капак.

В подобна безекранна платка (с горен слой маса обаче и с бобини в екрани) и в подобна схема си ми работи BF966 и на 144 MHz. Кръгът в изхода е зашунтиран заради нужната лента без пренастсройка от 2 MHz.

Прикачени файлове:
DSC08716_.jpg
DSC08716_.jpg [ 189.41 KiB | Прегледано 3486 пъти ]
144mhz.jpg
144mhz.jpg [ 162.02 KiB | Прегледано 3486 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2014, 10:46 
Аватар

100 MHz, с изход 50 ома измерено усилване на BF998:

Изображение

http://qrp-popcorn.blogspot.ca/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2014, 22:28 

Тия параметри не са ми много ясни. Интересен ми е съласуващия кръг на входа, той повишава напреженито (сигнала) който се подава на транзистора. Интересен случай ще е ако кръговия капацитет е само входния на транзистора. Мисля, че тогава ще се получи много голямо усилване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2014, 14:44 
Аватар

S-параметрите са обяснени по-долу.

Усилването е 21,2 db или 11,5 пъти.

Прикачени файлове:
Pages from S-parameters_Page_1.jpg
Pages from S-parameters_Page_1.jpg [ 139.7 KiB | Прегледано 3350 пъти ]
Pages from S-parameters_Page_2.jpg
Pages from S-parameters_Page_2.jpg [ 176.1 KiB | Прегледано 3350 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2014, 15:02 

Въпроса е колко пъти трябва да се усили над шума на смесителя. Ако е 2 пъти дали ще е достатъчно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2015, 15:47 
Аватар

При желание може да разпишеш по избраната блок-схема на приемника усилването/затихването на всеки един от междинните блокове.

По-долу давам като пример моя си табличка за приемник (от антена до високоговорител), която опростих до приемник за 88-108 (до входно напрежение на МЧУ).

Задавам входния сигнал в антената, както и приблизителните услвания/затихвания си определям в зависимост от избрания тип блок (измервания на подобни блокове, каталожни данни и др) и се плучава напрежението на входа на МЧУ (което добре би било да е над напрежението, при което сработва ограничителя в МЧУ).

Допускам неточност в пресмятането напр. с импедансното съгласуване, което или трябва да се добави като отделен четириполюсник във веригата или да се добави/извади в параметрите на съществуващия (като например съм задал "усилване" на входния филтър от 8 db, а той всъщност затихва сигнала и импеднсно го трансформира 8/3 пъти или 8,5 db).

Подобен анализ може да се извърши и върху шумовите характеристики, но се получава сложно, докато посоченият начин е за идеални "безшумови" компоненти и блокове. Така или иначе пресмятането е ориентировъчно и при готов прототип ще се изяснят допълнително параметрите.

В големия град при наличие на много и мощни предаватели входният сигнал е с други параметри. При мен например почти всички местни станции се чуват прилично с 10-30 см "антенка-жичка" дори без входен усилвател. При външна антена с голямо "усилване" на приемник с УВЧ от 80-те години най-често се стига до претоварване на входни и следващи стъпала. Сигналът със случайната жичка често е по-добър. Това е вече проблем на приемника.

Далечното УКВ приемане за мен може би остава в миналото, поне не с приемници от този тип, изпълнени с "обикновени" компоненти.

Прикачени файлове:
fm2.jpg
fm2.jpg [ 166.69 KiB | Прегледано 3330 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2016, 03:52 

Правил съм го преди години за FM тунера ми с TBA120S Siemens,която е същата A220D e RFT(ГДР),няма нужда от два филтъра 10.7MHz, един е достатъчен,кръга си го изработих сам на настройваема феритна сърцевина от стар телевизионен тунер съдържаше 4 намотки.Транзистора,който дава най-добри резултати тук е SF 225. От изхода на МЧУ то отиваше през кондензатор 10uF към входа на стереодекодер с A290D (RFT)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]