www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 15 Окт 2018, 13:48

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2011, 19:12 

dragon_hifi написа:
Nemorino написа:
Да се занимавам с лампова апаратура ме възпират две неща:
- липсата на нови лами - произвеждат ли се все още;
- големите размери в смисъл, че при монтажа се получават дълги проводници и затворени контури с големи площи (смущения и възбуждане).

Ето тука не си прав изобщо. :D

Не исках написаното да прозвучи като твърдения, а по-скоро като предположение и въпрос.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2011, 18:42 
Аватар

Nemorino, предишните ти твърдения хич да не те възпират за експерименти на лампови конструкции.

Нови лампи и да няма като производство (само някои "специални" вероятно наново се произвеждат сега), то има налични безкрайно много стари типове по аукциони, приятели, тавани, форуми и къде ли не. Вероятно ще намериш кашони от тях, стига да потърсиш. С цоклите е малко по-трудно, но също има.

За големите размери (физически): Само ако живееш в гарсониера - те разбирам :) Иначе до честотите на нискочестотното УКВ може би с обикновен преценен монтаж и много маса всичко ще е наред.

Неуспехът е също успех в стремежа на трупане на опит.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Лампи СВ
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2011, 22:58 

Благодаря Ви, LZ2WSG! Всяко насърчение е полезно. Може би, най-напред ще опитам да възстановя старото радио, останало от родителите ми.

Преди няколко дни прочетох нещо доста обезпокояващо в един германски електронкаджийски форум. Някакъв човек питаше нещо за СВ приемник. Друг му отговаряше, че няма смисъл да се прави такъв апарат, защото средновълновите предаватели постепенно се закривали. Останали биле едва ли не само "Радио Москва" и "Радио Ватикана". :( Другите големи СВ радиопредаватели в Европа рботели не повече от няколко часа дневно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2011, 10:10 
Аватар

Ти си възстанови приемника за удоволствие, а едва ли всички предаватели ще спрат. В най-лошия случай ще си изработваме маломощни предаватели в рамките на стая/апартамент за да си захранваме трофейните лампови приемници.

Само с музиката от 50-те не мога да свикна, а не върви да слушаме румънски дискотечни хитове на радиоприемник от времето на WW2 :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2011, 22:15 

LZ2WSG написа:
... В най-лошия случай ще си изработваме маломощни предаватели в рамките на стая/апартамент за да си захранваме трофейните лампови приемници. ...

Това страхотно ми хареса! :D Изглежда си приличаме по ентусиазма за правене на безсмислени неща. :) В момента не съм стигнал още до радиото, защото правя "едно нещо" ... То толкова прилича на идеята за маломощните предаватели, че ме е срам да кажа. :oops: Надявам се по празниците да го завърша в най-грубия му, но използваем вариант. Тогава ще съобщя тук. Не е много по темата на форума, но ако представлява интерес, ще го изпратя с удоволствие.

LZ2WSG написа:
... Само с музиката от 50-те не мога да свикна, а не върви да слушаме румънски дискотечни хитове на радиоприемник от времето на WW2 :)

Аз нямам никакви проблеми с това. През последните десетина години слушам музика от доста по-отдавна. Само за лампова апаратура е. Но не ме закачайте на тази тема, защото съвсем малко ми трябва ... :)

Тук позволено ли е да се дават линкове към музика, ако между другото кажа, че съм я слушал със стар лампов апарат, например? :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2011, 00:11 

LZ2WSG написа:
...В най-лошия случай ще си изработваме маломощни предаватели в рамките на стая/апартамент за да си захранваме трофейните лампови приемници.

Вижте само, какво има в прикачения файл! :D

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Предавател СВ
MW_transmitter.zip [7.91 MiB]
241 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2011, 01:51 
Аватар

Има къде-къде по-лесни начини ... а с тези процесори схемата ми прилича на част от цифрова система, при изпълнението на която за мен магията, наречена "Радио" се е изпарила тотално ...

По-приятно за окото като схемно решение ми изглежда това в прикачения файл ...

и с изпълнената схема да послушаме това:

http://www.youtube.com/watch?v=PwXai-sgM-s

Прикачени файлове:
6П3С.jpg
6П3С.jpg [ 28.96 KiB | Прегледано 2469 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2011, 11:13 

LZ2WSG написа:
... а с тези процесори схемата ми прилича на част от цифрова система, при изпълнението на която за мен магията, наречена "Радио" се е изпарила тотално ...

На мен схемата също никак не ми харесва. :evil: Мразя претрупаността и съм напълно съгласен за "магията".
Впечатли това, че ние тъкмо си говорехме за СВ предаватели и в най-новия брой на чехското списание излезе подобна схема. :)

Що се отнася до музиката, за сега само си мечтая да чуя това
http://www.youtube.com/watch?v=flTgbcF0heY
на лампова апаратура.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]