www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 19 Авг 2018, 23:47

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Май 2011, 14:55 

Здравейте! Понеже искам да осъвременя едно старо радио, попаднах на тази схема:
http://radio400.narod.ru/images/image189348140.png

Тъй като съм начинаещ и не разбирам много-много от радиотехника, се обръщам към Вас със следния въпрос:
Въпроса ми конкретно е за това захранващо напрежение 1,8..6,2V и свързания тример към крачета 5 и 3 на ИС - напрежението от този тример ли се управлява за търсене в УКВ диапазона, или просто интегралната схема работи на захранващо напрежение от 1,8 до 6,2V? Ако това е свързано с тримера, многооборотен ли трябва да е и с колко оборота минимум?

Кондензатора между варикапа и двете намотки няма стойност, имате ли идея защо и каква трябва да е?

Другия въпрос е конкретно за интегралната схема - някой пробвал ли е да я свърже като радиоприемник? Как се държи откъм качество на сигнала и греене?

Благодаря за вниманието. :)

P.S. Стойностите на кондензаторите, които нямат буквено означение са в микрофаради, нали? :D

Прикачени файлове:
image189348140.png
image189348140.png [ 6.91 KiB | Прегледано 4291 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Май 2011, 21:28 
Аватар

1,8-6,2 е захранването.Всички кондензатори без буквено означение са в ПИКО фаради.0,1 е в микрофаради :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 01:34 
Аватар

Според справочните данни, TDA7021 работи на захранващо напрежение от 1,8 до 6,0 V.

С въпростния потенциометър, свързан към ИС на 3,5 извод и захранване, определяш честотата на вътрешния хетеродин, с което ще се определи честотата на приемания сигнал. Колкото повече оборота имаш, толкова по-добре. Използвам многообоорни потенциометри с 10, а съм виждал и с 20 оборота.

Кондензаторът между двете намотки и варикапа определя коефициента на препокритие по честота и се определя от използвания варикап.

Не очаквай чудеса в приемането с тази интегрална схема. Вероятно осъвременяваният приемник е с параметри, неколкократно превишаващи тези на показания. Приложението на посочената интегрална схема е за портативни и непретенциозни радиоприемници с ниска консумация, с ниски електрически параметри. Няма и какво да се очаква от схема без един филтър в сигналната верига :)

За греенето на ИС: с консумация 6,3mA при 3V не очаквай греене.

Прилагам снимки на потенциометри, подходящи за настройка на варикапно напрежение.

Прикачени файлове:
TDA7021T_CNV_2.zip [117.88 KiB]
175 пъти
pot_01_a.jpg
pot_01_a.jpg [ 74.66 KiB | Прегледано 3038 пъти ]
pot_02_a.jpg
pot_02_a.jpg [ 238.92 KiB | Прегледано 3039 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 18:27 

Чудесни сте, хиляди благодарности! :) Отворен съм за идеи относно филтрация на сигнала, твърдо решен съм да използвам TDA7021 :)

Пак ще кажа, че разбирам много малко и трябва да ми се обяснява като на индианец - особено когато въпроса опре до филтри. Благодаря още веднъж и се извинявам, ако Ви губя времето излишно :)

Идеята ми е да направя тунерчето с отделно захранване(отделен адаптер, отделен изправител), тъй като имам готов НЧУ, който обаче е лампов и работи на съвсем друго захранване.

Та, който има възможност да се занимава с излюпващи се радиолюбители, нека да каже как ще стане работата с филтъра.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 18:57 

Още един въпрос:
Как да изменя схемата, така че диапазона да започва от 88MHz, вместо от 64?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Май 2011, 09:22 
Аватар

Viko написа:
Как да изменя схемата, така че диапазона да започва от 88MHz, вместо от 64?

С елементите между 4 и 5 извод на ИС (L1 и/или L2, свързващия кондензатор и използвания варикап) определяш честотата на вътрешния генератор (долна приемана честота, горна приемана честота).

С посочената ИС ще изработиш FM приемник с параметри не по-добри от китайските радиоприемници за 1-3 лева, които са заляли пазара. Реално вече е трудно да си купиш FM радиоприемник с параметри над ниските или поне по нормална класическа суперхетеродинна схема с УВЧ, смесител, МЧ филтър на 10,7 MHz, МЧУ с ЧД и евентуално стереодекодер.

Разгледай ИС като ТА8164 и ТА8127 (вход - антена, изход - ляв-десен канал, захранващо напрежение - от 1,8 до примерно до 5 волта). По-стари по производство са, но с предвидими параметри.

Изборът за нужното приложение е твой.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 08:43 

За диапазона имаш две бобини , съответно махаш едната , зависи кой диапазон ти трябва и остава един. Играл съм си с тая схема и съм я карал да бачка на други честоти на мен ми харесва. Успех

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]