www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 24 Сеп 2018, 07:14

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Дек 2009, 21:58 

Ако се чува брума на силни местни станции - това е брум-модулация и трябва да се сменат електролитите на захранването или паралелно да се включат кондензатор 100нФ/400В да изчезне ВЧ съставката в захранването.
Щом се измерва ток, то хетеродина работи редовно. Притеснява ме големият толеранс, нямам опит с октоди, най-вероятно се дължи на АРУ. Винаги съм мерил на триод-хептод изменението е 20-30 - това говори за лош качествен фактор на бобините, изсуши ги със сушоар за коса.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Дек 2009, 23:35 

Електролитните кондензатори на захранването съм ги сменил. Паралелно нямам по 100 нанофарада. От къде може да се получава тази разлика на 1-ва решетка на ЕК2 за хетеродина. С АРУ-то не съм наясно. Радиото е в стаята ми, така че влагата не е голяма. Повече ме притеснява МЧ филтри. Да не идва от там самовъзбуждането. Но нямам такива уреди за настройката им.
Благодаря на milen за помощта. Ако темата не е за тук, нека модератора я премести в съответния раздел (май беше техническа консултация).
Поздрави и весели празници. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2010, 09:21 
Аватар

По вероятно това са местни QRN, т.е. промишлени смущения. От тях денем спасение няма, възможно е да се отстроиш от тях с помощта на комбинирана антена - Loop + Верикал, подобно на тези конструкции, които се ползват в приемниците за радиозасичане, но ефекта не е голям. :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2010, 21:52 

При другото радио тези смущения не се появяват. Явно това самовъзбуждане идва от високочестотната част. Но нямам опит в настройката на МЧ филтри и ВЧ част, а и нямам такъв сигналгенератор. Направи ми впечатление, че при въртене на въздушния кондензатор, от начало до край на КВ. На решетката на хетеродина измерих ток от 30 милиампера до -5 милиампера, което значи, че генерациите в определен момент спират. И след това на решетката се подава отрицателно напрежение (тогава не знам дали има генерации). Но на КВ сравнително добре хваща станции.
Но както и да е, сега съм го затворил и хващам добре радио Варна. Като си намеря генератор, може би ще продължа с ремонта.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2010, 19:50 

Такааа явно съм се заблудил.Брумът не е само при Тулана,а и при другите приемници,дори и транзисторни.Преди около година две,нямаше такъв проблем.Това се случва на средни вълни,по слабо на дълги,а на къси....радиата работят перфектно.От къде може да идва този радиобрум,и как може да се премахне или поне да се намали.
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2010, 19:43 

Много често брумът се получава, когато сигналът е сравнително слаб. Тогава системата АРУ не е задействана, лампите са отпушени докрай, усилването е голямо и всички шумотевици излизат на бял свят много силно. Добре е да се използва външна антена, разположена високо над покрива и да се използва заземление. В руското списание Радио, някъде през 1975 г. или някъде там беше описана такава антена, като връзката беше с коаксиален кабел. Горе до антената имаше ВЧ трансформатор, който смъква импеданса от 2000 на 75 или 50 ома, следва коаксиалния кабел, а долу има друг такъв траф, който трансформира отново до 2000 ома и така се включва в радиото. С коаксиалния кабел се избягват смущенията, които биха могли да влязат от разни електроуреди от съседите, покрай които минава кабелът. Освен това двата трансформатора са монтирани в метални екранирани кутии, съединени също със земя. Антената е препоръчително да бъде с дължина около 20 метра и поне 3-4 метра над покрива. Тогава може да се очаква силен сигнал и слаб брум. Естествено там, където няма станции, може да се появи брум. Ако не откриеш списанието, използвай нещо като СБ29 или СБ40, от едната страна 400 навивки, от другата 65. Като се знае импеданса, може да се сметне и за тороид, като се зададе най-ниската приемана честота, в случая 500 килохерца.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2010, 21:15 

Мдааа,за антени има доста материали.Но преди да започна да я правя,смятам да се кача на покрива с транзисторния приемник(тъй като той има същите симптоми),но това ще стане като се оправи времето.

Да поясня и моите виждания.Брумът,който се чува на около 10-12 места в целия средновълнов диапазон,е с честота около 50 херца.Това го определих на слух,тъй като наподобява на брума,когато се докосне нискочестотния вход на радиото.За мен този брум е модулиран с честота около 100 килохерца и има хармоници в диапазоните на дълги и средни вълни.Или поне така си мисля.Но нямам обяснение откъде се появява.Също знам,че и околните къщи нямат такива уреди,които да предизвикват такова 24 часово смущение.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2010, 10:20 

Направих някой проби.Когато транзисторния приемник е на батерии,нивото на шум значително се подобрява.Както и някой други станции се хващат.Но брума си остава.След като се разходих из двора,установих,че най силен брум има под жиците на енергото.Когато антената на транзистора е перпендикулярно на жиците(независимо дали е хоризонтално или вертикално)брума е най силен.При успоредно насочване брума намаля,а на места дори изчезва.Ако разстоянието от къщите и жиците е по вече от 20-30 метра брума изчезва.

За антена намерих подобно решение както каза lz2ch.На страница 467.Предполагам,че ще има някакъв ефект при успоредно разполагане. :roll:

http://www.kn34pc.com/books/book-karl-r ... uch-bg.pdf

Благодаря и на lz1kz за насоките.
За сега търся мрежов филтър за подтискане на смущения в мрежата до 2 мегахерца.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]