www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 17 Юли 2018, 00:27

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2009, 17:18 

По приемника нищо не е променяно. Целта ми е само да го почистя и да го чуя.

1. Превключвателя за захранването е повреден. Да се опитам ли да го поправя?
2. На снимките в архива се виждат спукани и "стопени"(краищата на единия са издължени конусовидно) кондензатори. Това нормално ли е, може ли да доведе до повреда на други части? Нямам намериние да ги сменям.(без причина)
3. Някои бобини са заляти с нещо което като че ли е изкипяло. Сметнах го за нормално, но заради кондензатора с "разтопен" вид се усъмних.
4. На снимките се виждат два къси проводника на които е навит проводник. Този проводник е развит в края. Това някой го е направил при настройка, или с времето се е развил?
5. Всеки от захранващите проводници, след прекъсвача, е свързан към маса с кондензатор. Защо?
6. Има ли част (електролетен кондензатор) в тези приемници, която да се разваля с времето и при евентуален пробив/прекъсване да поврежда други части?
7. Как да разбера дали "окото" работи?

Забравих да кажа че радиото работи.

Прикачени файлове:
DSC00033.JPG
DSC00033.JPG [ 260.74 KiB | Прегледано 3687 пъти ]
DSC00035.JPG
DSC00035.JPG [ 292.61 KiB | Прегледано 3687 пъти ]
DSC00036.JPG
DSC00036.JPG [ 308.85 KiB | Прегледано 3687 пъти ]
DSC00037.JPG
DSC00037.JPG [ 364.33 KiB | Прегледано 3687 пъти ]
DSC00038.JPG
DSC00038.JPG [ 310.3 KiB | Прегледано 3687 пъти ]

Последна промяна wisi на 07 Фев 2009, 10:19, променена общо 1 път
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2009, 10:27 

Цилиндричните кондензатори са хартиени като от краищата са заляти с битум (асфалт). Вероятно са здрави, но са направени много калпаво-лесно им се отпарят изводите и от топлината при запояване асфалта се разтича както на снимките. В масовата радио-телевизионна техника от 60-т години кондензаторите са такива. Аз бих ги заменил с полипропиленови, ако не държа на оригиналния вид.

Електролитните кондензатори в захранването може да са остарели и да пробият, но ако са западни може и нищо да им няма.

Кондензаторите от мрежовия кабел към шаси са за високочестотно заземяване и филтър за смущения по мрежата. Смени тях поне, зашото може да треска ток от шасито ако са пробили, или ги махни.

Бобините са заляти с парафин или лепило и са наред.

Успех с реставрацията.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2009, 19:47 

Като се отвори превключвателя
1 ако е замърсен се почиства и смазва
2 счупена пружина-навива се нова и я закаляваш
3 счупен превключвател понякога-позволява направа от бакелит или друг подобен материал но не винаги
4 разхлабени нитове на контактните пъпки-капваш секундно лепило
За тия повреди се сещам
За тънките проводници-това са кондензатори с малък капацитет и ако развития проводник е накъдрен(бил е навит) трябва да се навие до където е бил.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2009, 20:28 

Благодаря за информацията.

Не мога да се ориентирам по схемата на сайта (на РIII-56-1). Всъщност не знам дали е същия защото не си направих труда да погледна (приемника не е при мен). Затова питам при положение лампите са същите има ли вероятност това да не е схемата? Трите превключвателя, на картинката в архива, в един корпус ли са?(превключвателя за трите обхвата и външен вход)?

Радиото някога е било водено на ремонт. Възможно ли е тогава да са направени промени по него за да се променят границите на обхват(и)? Например както на други приемници от 62 - 72 на 88 - 108. И това да обеснява странния вид на бобините и стърчащите проводничета (мислех си че те са антени за приемане от близки предаватели).

Прикачени файлове:
pic2.gif
pic2.gif [ 242.84 KiB | Прегледано 3687 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2009, 10:30 

1.Ако можеш поправи го.
2.Кондензаторите са заляти с битум или компаунд.
3.Бобините също се заливат с такава смес с цел по-висока механична устойчивост.
4.Това представлява тример-кондензатор. С навиването или развиването на единия проводниксе променя капацитета между двата проводника.
5.Това е стар способ за премахване на смущения по захранването. Затова при работа на радиото задължително се включва "земя" към шаси.
6.Електролитен кондензатор също като сегашните прибори може да се повреди и обикновено при пробив гърми предпазител.
7.Когато се настрои радиото на станция със силен сигнал "окото" свети по-ярко.
Радиото може да работи само на дълги,средни и къси вълни.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 13:13 
Аватар

Здравейте и от мен!
Да използвам темата за Хр. Ботев и да питам:
Имам същото радио, реставрирах го колкото можах, но ми се струва, че има нужда от реглаж на късите вълни. Станциите са изместени според мен на дясно по скалата. Не знам обаче как да го настроя. Ако не е много сложно, може ли някой да обясни реда по който се извършва тази операция.

Благодаря предварително!

Последна промяна Boris на 09 Мар 2009, 12:34, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 13:35 
Аватар

Ако можеш си намери книгата от поредицата "Библиотека на радиолюбителя" - "Защо се появиха изкривявания" на български език, а и на руски съм я виждал.

Настройката се свежда до корекция на хетеродина и на входните вериги както следва - за спрягане в две точки (КВ) корекцията във високочестотната част на скалата се извършва с полупроменливия кондензатор, паралелно на основната секция на променливия кондензатор, а корекция в нискочестотната част - с бобината. Нужен е сигналгенератор за настройка, но от собствен опит знам, че оптимална настройка може да се извърши и по станциите в ефира или по атмосферния шум.

Сподели какво се е получило, интересно е.

Последна промяна LZ2WSG на 04 Мар 2009, 17:15, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 13:56 
Аватар

На всяка цена ще споделя какъв е резултата :D , само да видя кога ще остане време да седна на бюрото с радиото, че нещо напоследък все не стига ...
За книгата, ще питам още днес тук на площада има една сергия с техническа литература.Ако не успея да я намеря, ще чакам твоето сканирано издание ... :wink:

Благодаря за съветите, които ми даде!
:)

П.С:
Книгата не можах да я намеря, така че ще чакам твоята да се появи.
Утре заминавам, няма да мога да се занимавам с радиото, за да ти кажа резултата.Евентуално другата седмица.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2009, 12:24 
Аватар

Вчера ми остана малко свободно време и седнах да си поиграя с радиото. :wink:
Понеже нямам сигналгенератор, ползвах едно друго радио с цифрова настройка, сигурно сте го виждали, бях качвал снимка преди, Grundig Satelite 700. Всичко стана общо взето на слух.
Мисля, че стана доста добре настройката. Пасват сега точно честотите с това което пише на скалата и станциите. Примерно пускам Грундиг-а на 16м и започвам от високочестотния край на диапазона да настройвам в същия ред на Хр.Ботев. Честно да си кажа, не очаквах, че сте се справя толкова добре. :lol:
В нискочестотния край на 49м също паснаха, но не успях да настроя добре силата на приемане, защото цялата операция извърших към обяд, когато почти нищо не се чуваше на 49м. Единствената станция, която се приемаше в 14.00 часа беше на 6000 КХц, мисля че беше интернационалното радио на Русия.Трябва и средните вълни да настроя малко за да се подобри силата на приемане и ще стане като ново. :lol:
Но като цяло ме кефи много повече от преди. Супер стана! Благодаря ти LZ2WSG, за напътствията, които ми даде. :D

За книгата, драсни ако можеш едно напомнящо съобщение като я качиш на сайта. Като идвам към вашия край, ще се отбия да почерпя, пък и да побъбрим :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2009, 13:07 
Аватар

Радвам се, че всичко е наред с настройката :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Май 2009, 13:12 
Аватар

"Защо се появиха изкривявания", автор Анатолий Соболевски, превод от руски език, София, Техника, 1990 година.

Последна промяна LZ2WSG на 13 Май 2009, 14:28, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Май 2009, 13:41 
Аватар

Благодаря ти приятелю, междувременно не спрях да я търся, но без резултат. Страхотна услуга! Задължен съм ти!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2014, 05:29 

Едно допълнение към темата . Всички апарати от този тип с тези МЧ трансформатори имат едно слабо място .С течение на времето бобинките в трансформатора се плъзгат по тялото и настройката увисва.Това трябва задължително да се провери ! Да се сложи малко парафинче на бобинките да не се приплъзват!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2018, 23:02 

Това много добре е описано в литературата. И ефектите които се появяват от тази повреда. В момента монтирам феритна антена на радио " Христо Ботев". Информацията взех от една книга от началото на 60те.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа