www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 15 Дек 2017, 02:39

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2009, 08:43 

Опитай да сложиш 6Ж2П за смесител.VFO на трета решетка,работи по добре :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2017, 14:37 
Аватар

Да изтупам праха от старата тема ... :f065 :smt033

Колко трябва да е хетеродинното напрежение за смесителя в:
1. катода
2. третата решетка
за да е нормален режим?

Каква да е лампата на смесителя (добре, по-добре, най-добре)?
6Ж2П (мисля) не ми се намира засега, но ще проверя.

Идеята ми е за тест да подам напрежение от външен хетеродин (от синтезатор на Si5351, AD98X). Ще отпадне най-тежкото изискване за мен към лампов SSB/CW приемник: температурната нестабилност на осцилатора. Вариантите във веригата с делител, трансформация и/или усилване остават, ако се наложи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2017, 20:45 
Аватар

Успешен тест на синтезатор на Si5351 (без филтация, правоъгълен сигнал) към ламповия приемник с ЕМФ.

Свързах директно изхода CLK0 (през разделителен кондензатор 100nF, CLK0 с макс. изход: si5351.drive_strength(SI5351_CLK0, SI5351_DRIVE_8MA);

За смесител оставих засега половинката от 6Н23П.
Само един LC кръг за филтрация на входа, антената е закачена автотрансформаторно примено на 1/5 от навивките към земя.
Потенциометър за гръмкостта ще трябва да търся друг: логаритмичен, 500 kOm или 1MOm.

Няма паразитни АМ станции (по огледална честота, заради претоварване и др.). Много съм доволен от звука :wink
Нивото на 50 Hz може да се намали още (дросели, ел. кодензатори) и отоплението да се свърже по по-правилен начин (а не като при мен от бързане: заземено в единя край само).

Ламповият приемник звучи по друг по-добър начин: ефирът изведнъж стана спокоен, тих, само станции ...
Два дни беше дъждовно, с електростатични изпразвания в ефира. Ламповия приемник реагира по друг, по-добър начин на тези смушения - цц, и няма никой, докато в тези приемници, които съм свикнал да слушам импулсът като че ли се удължава цццццт, пссссст ...

В единия звуков файл закъсявам антената.

Прикачени файлове:
tube_rx_80m_ant_no_ant.jpg
tube_rx_80m_ant_no_ant.jpg [ 398.01 KiB | Прегледано 359 пъти ]

Със синтезатора за мен се премахва изключително досадния проблем, особено на лампова апаратура: непрестанното (почти!) "пълзене" на честотата, вследствие на това слушателят не може да слуша (без досадна подтройка) на една честота повече от 20 мин (примерно), независимо от половин часово подгряване ...

Има един недостатък, следствие от експеримента ми с ламповия приемник: не искам да слушам повече приемниците си с транзистори и ИС :rolleyes :good
Прикачени файлове:
tube_trx_80m.zip [709.21 KiB]
32 пъти

Прикачени файлове:
tube_rx_80m.zip [3.14 MiB]
31 пъти

Прикачени файлове:
tube_rx_80m_ant_no_ant.zip [191.28 KiB]
29 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2017, 09:19 
Аватар

Много хубаво :hi

Сега тръпна в очакване да го видя като много-обхватно радио, а - защо не - и като седем-обхватен трансивър :smt041

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2017, 19:13 
Аватар

Тест с VFO (3.000 MHz - 3.500 MHz) CLK0 и BFO (500 kHz) CLK2.

Откачих триода-кварцов осцилатор и подадох BFO с честота 500 kHz към катода.

С добавеното BFO от Si5351 при подбор на амплитудите няма чуваеми дразнещи бити точки. За работенето: работи си, чува се, но при много силни сигнали звукът е лош, като че ли робот говори :smt048 . Заради небалансния смесител и прякото детектиране не е ясно какви смесвания стават с правоъгълния BFO сигнал, но резултат е "оцветяването" с "многохоровото" изпълнение. Трябва синус.

Опит-неопит, неуспешният резултат е също резултат.

Харесва ми работата на приемнка с BFO на кварцов резонатор :mail .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2017, 19:10 

Абе и аз колкото повече остарявам ,все повече ме влече към доброто старо лампово време.За сега само чета и се възхищавам на колегите ,но и аз реших да обърна гръб на фабричните машини ,които имам и да се завърна към доброто старо време.И аз готвя нещо по темата,но ....по късно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2017, 10:50 

Рязане,пилене,пробиване и все още ''нищо което мяза на нещо''. Тук цитирах Генчо LZ4GE. За сега имам захранване, НЧУ И VFO. Като начало ще бъде приемник , в последствие и маломощен трансивер на 3,5 и 7 MHZ .Като се има предвид ресурса на захранването,най вероятно на предаване ще го пусна с QQE03/12. Сега се колебая дали да бъде с ЕМФ или карцов филтър XF9 имам ги и двата.Сега ще ........мисля.

Прикачени файлове:
chassi1.jpg
chassi1.jpg [ 91.45 KiB | Прегледано 107 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2017, 11:50 
Аватар

Поздравление за проекта! Конструкцията изглежда компактна и подредена!

lz1ta написа:
За сега имам захранване, НЧУ И VFO.

Ами, май имаш почти всичко необходимо за един приемник с пряко преобразуване :smt020

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2017, 19:13 

Здравейте.Благодаря selfy за хубавата оценка.Най вероятно ще го пусна като приемник с пряко преобразуване,но само за проба.Вече имам един приемник с пряко преобразуване DCR&SDR ,по разработка на LZ2ZK (вечна му памет) и съм се убедил в качествата на прякото преобразуване.Вече съм сигурен ,че ще правя с ЕМФ,защото първо че разполагам с два комплекта и второ ,че не ми се разваля още АРАРИНЯТА,където съм поставил XF9.Впрочем тя беше един неуспешен експеримент.Както и да е.Сега си блъскам главата какви диапазонни филтри да направя-с класически бобини с феритни сърцевини,или с тороиди.С вторите нямам никакъв опит с настройката и най вече със съгласуването.С какво разполагам: генератор Г4-151,лампов волтметър U722, осцилосграф С1-94, самоделен гриддипмер,ватмер,трансивер ICOM 720A,ATLAS 215 и друга дребна ''хамовщина''.Това е за сега.Продължавам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2017, 01:59 

http://www.cqham.ru/trx39_53.htm
Прикачени файлове:
39_53img0.jpg
39_53img0.jpg [ 32.49 KiB | Прегледано 65 пъти ]

по добре с Т-50-2 тороиди

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа