www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 21 Юли 2018, 09:14

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Апр 2012, 01:03 
Аватар

Здравейте !!! Не съм писал от мноооого дълго време тъй,като има остра липса на такова(последна година,учене,подготвяне и т.н.)Не ми оставаше много време.Днес,обаче седнах и направих нова платка,защото стара беше доооста зле изработена от моя страна.Налепих елементите и утре ще я пробвам в училище.Плана е да я пусна,както е цялата схема плюс кондензатора на база-емитер на Т6 и ако тръгне добре,ако ли не ще откача колектора на Т3 и ще махна токовото огледало,след това ще следвам инструкциите,които ми даде Nemorino.Ще пиша утре какво е станало.
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2012, 17:04 
Аватар

Измерванията са взети! При приблизително подадени 23 волта на входа и разпоен колектор на Т3 резултатите са следните :
на средното краче на RV - 5,6 волта
на ИС:
4то краче - 6,6 волта
5то краче - 6,6 волта
6то краче - 7,3 волта
10то краче - 7,9 волта
11то краче - 22,4 волта
12то краче - 16,6 волта
13то краче - 9 волта
Регулираше нормално.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2012, 18:37 

Поздравления, Електрик! :D

Напреженията изглеждат нормално. Единствено напрежението на краче 10 ми се струва малко по-високо от очакваното, но пък е в съответствие с това, на краче 13. Важното е, че работи, регулира.

Сега можете да опитате, как действа защитата, но без да я свързвате окончателно. Можете да добавите един резистор около 10к от колектора на Т3 към маса. Следете напрежението върху него. Когато защитата не е задействала, то трябва да е почти нула (много по-малко от 1V). Поиграйте си с ключа и споменатия преди кондензатор.
Започнете да увеличавате плавно (малки стъпки) консумирания ток. Когато падът върху резистора "0.25" достигне 0,55 - 0,65 V, напрежението върху колектора на Т3 трябва рязко да нарастне и почти да се изравни с входното. Внимавайте да не прегрее Т1 при високите токове!
Ако всичко е наред, можете да отстраните допълнителното съпротивление и да свържете колектора на Т3 към базата на Т2.

Пишете, какво става.

Желая Ви успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Апр 2012, 00:18 
Аватар

Първо мерси изключително много !!!
Да видим дали съм разбрал... Въпросният 10к резистор представлява товар за токовото огледало. Когато пада на напрежение върху него е почти 0 имаме отпушен Т3, от което следва че защитата не се е задейства и диода не свети.Намаляването на пада върху мощния резистор означава повишение на тока. При малък пад на напрежение върху него защитата трябва да сработи,дидода да се включи и Т3 да се запуши. Правилно ли съм разбрал? И едно уточнение - разпоявам базата на Т2, но 2к резистор към интегралната схема си остава, предполагам за да може да взима информация от токовото огледало?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Апр 2012, 13:37 

Аз не бих нарекъл възела, в който участва Т3 токово огледало, но това не е важно. Идеята с резистора 10к е да се "създаде път" за колекторния ток на Т3 и да се следи състоянието му, без да се свързва окончателно в схемата. В този смисъл той наистина е товар за Т3.

"... Когато пада на напрежение върху него е почти 0 имаме отпушен Т3,от което следва че защитата не се е задейства и диода не свети."
1. Не, когато падът върху R10к е почти нула, следва, че ток през него почти не тече, а оттук - Т3 е запушен.
2. Щом Т3 е запушен, то токовата защита наистина не е задействала, Т4 също е запушен, диодът D4 не свети, Т5 е отпушен, а Т6 - запушен.

"Намаляването на пада върху мощния резистор означава повишение на тока.При малък пад на напрежение върху него защитата трябва да сработи,дидода да се включи и Т3 да се запуши."
1. Не, увеличаването (+ към входа, - към емитера на Т4) на пада върху мощния резистор (0.25) означава повишение на тока на консумация.
2. При голям пад на напрежение върху него защитата трябва да сработи: Т5 да се запуши, Т6 да се отпуши, Т4 да се отпуши, дидодът да се светне, Т3 да се отпуши и падът върху Р10к рязко да нарастне, почти до стойност, равна на входното напрежение.

Между другото, вчера доста лекомислено написах, че защитата ще се задейства, когато падът върху резистора "0.25" достигне 0,55 - 0,65 V. Това вероятно няма да е точно така. Трудно ми е да го сметна сега, защото не знам, колко ще намалее входното напрежение, когато устройството се натовари. Вероято, по-малък пад ще превключи защитата.

" И едно уточнение - разпоявам базата на Т2,но 2к резистор към интегралната схема си остава,предполагам за да може да взима информация от токовото огледало?"
Не, няма да разпоявате базата на Т2. Всичко си остава свързано, както е по схемата. Откачен е само колекторът на Т3 и после към него се свързва R10к към маса. Нали бяхте писали "... разпоен колектор на Т3 ... ".

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Апр 2012, 21:29 
Аватар

Схемата тръгна !!! Мерси много на всички за помощта.С тази схема научих много неща.Остана сега да я монтирам в подходяща кутия и да си направя цифров волтметър.Очаквайте снимков материал.
Между другото има малка промяна в плана.Този траф,който бях планирал за целта ще го използвам за усилвателна схема,защото има средна точка.На стабилизатора ще сложа траф от Респром РС201,той е 10 ватов и вади някъде към 24,5 волта променливо.Според,моите сметки 3А ще ги държи.
Поздрави :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Апр 2012, 21:46 

Нещо не ти се връзват сметките! Трафа едва ли е 70-ватов ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Апр 2012, 23:57 
Аватар

Защо 70 ? Май,май не се действа по познатата ми формула...иначе трафа е 10 ватов.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]