www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 24 Фев 2018, 09:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 08:51 

РТЕ бр 12 / 1994г. - схемата в атача
Прикачени файлове:
gen.jpg
gen.jpg [ 232.77 KiB | Прегледано 519 пъти ]

По-ниските три обхвата изобщо не работят, останалите три работят сравнително стабилно, дори когато платката е извън алуминиевата й кутия, но под определена честота генерациите спират: L6 - ~12MHz, L5 - ~6MHz, L4 - ~ 3MHz. Всъщност не съм абсолютно сигурен дали генерацииете спират съвсем или сигнала става прекалено слаб за да бъде усилен от следващото стъпалол Също ме съмняваше дали някой кондензатор не е с прекалено малка стойност (да не съм разчел нещо грешно) и да има голямо реактивно съпротивление за ниските честоти. Малко ме съмнява обратната връзка - Какви трябва да са диодите? (1N4148 вършат ли работа?) Променивите кондензатори не са керамнични => са с отрицателен темп. коеф. Въздушният пром. конд. е от ВЕФ. Модулаторът работи. Съмняваха ме не особено късите (но дебели) проводници до платката с бобините и превключвателя на обхватите, затова направих един трептящ кръг за обхвата 3900 - 9770 kHz и го свързах направо към платката с възможно най-къси проводници - същия ефект. Бобините са настроени с LC метър - http://kn34pc.com/construct/lz2jow_lc_meter.html но не съм особено сигурен дали той е настроен (калиброван е с 33nF кондензатор 1% толеранс, ).
R13 4.7k ли е или 47?
Къде може да е проблема?

Прикачени файлове:
Signalgenerator.rar [925.36 KiB]
359 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 19:23 

В повечето случаи при мен генерациите са спирали над определена честота, като с повишаване на честотата нивото постепенно спада.При теб може да има някаква отрицателна обратна връзка, която се засилва на ниска честота. Опитай да възстановиш генерациите с тример-кондензатора С13, може да се наложи от емитера на VT1 да свържеш кондензатор към маса. Стойността му ще се открие опитно, да речем като започнеш от 47 пФ и стигнеш до 200-300пФ. Диодите си ги избрал правилно, посочените вършат работа. R13 според мен е 4.7к . От отрицателния темп. коефициент на кондензаторите може да спечелиш единствено нестабилност на честотата. Ако ти се намират въздушни тримери, би било препоръчително тяхното използване. Не знам колко са дълги свързващите проводници, но според мен повече от 5-8 см не е желателно. Ако няма начин да се скъсят, може и така, но генерациите да се стабилизират за всички честоти. Не казваш как си направил бобините, може да са с нисък качествен фактор заради лошокачествени феритни сърцевини. Ако имаш от стари радиоприемници тела и сърцевини, може да се получи.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2011, 20:34 

Цитат:
Ако имаш от стари радиоприемници тела и сърцевини, може да се получи.
- Не разбах - може да се получи такъв проблем или може да проработи? Да от някакъв отдавна разглобен телевизор.
Нямам представа дали някъде изобщо могат да се намерят нови сърцевини с необходимите параметри.
При 50рF (емитер-маса) долната граница на най-високия обхват слезе надолу. Чак при 330pF и трите по-високи обхвата се нормализираха, но при 9765 kHz - 30000 kHz в крайно отворено положение на въздушния кондензатор на изхода честотата е 20MHz. Това е при максимачен капацитет на C13.
Проводник ПЕШО предполагам че е нещо подобно на ПЕЛ с копринена или памучна изолация. Какво точно е?
L1 и L2 са навивани с ПЕЛ, така че с тях не очаквам да работи особено добре заради високия паразитен капацитет (нямам толкова проводник ПЕШО)
L3 - използвах готова бобина навита предполагаемо с проводник с памучна изолация - синьо-лилав на цвят. (многослойна, "универсална" намотка)
L4 навита със същия проводник като предходната.
L5 - нямам микрометър, и със шублер измерих диаметъра на проводник взет от отклонителна бобина на телевизор (сега като се замисля качеството на изолацията на този проводник много ме съмнява). Имам близък диаметър до 0,35 , който изглежда по-надежден.
L6 е навита с 2 броя ПЕЛ 0,7 от един от дроселите на "Стабор" 120.

При успоредяване на R2 с 650 ohm и поставяне на плъзгача RP1 в на ~ 1/4 от извода към R2 се при промяна на честотата нивото на изходния сигнал е доста по стабилно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2011, 21:35 

А какви транзистори ползвате? Като тези на схемата или други.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2011, 21:42 

Същите. Освен това пробвах с BF199 - същия резултат.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Фев 2011, 14:20 

Радвам се, че все пак е потръгнало. Ако има изместване по честота, коригирай със сърцевините, ако е недостатъчно (например след изваждане на сърцевината честотата продължава да не покрива горната граница) може да се наложи да се отнеме една до две навивки от съответната бобина и пак да се донастройва със сърцевината. Всъщност гледай и да има някакво препокриване по честота между съседните обхвати. При това може да се случи най-високият обхват да не достига 30 МХц. Това е от лошият ми опит всяка схема да тръгне на всяка цена, но да не покрива всички параметри(случва се). Наистина не знам защо не се получава със стабилността на генерациите. Обикновено за да се получи стабилна генерация е необходимо бобините да имат висок качествен фактор (напр. за най-високия обхват бобината бих я направил с диаметър 10-15мм, а проводникът с диам. 1-1.5мм, сърцевината тогава няма да оказва необходимата големина на въздействие, дори и да е некачествена), а транзисторът да е с по-голям работен ток, напр. 10-20мА.Последното бих го постигнал като променя стойността на тримера RP2 на 500 ома. Може и ако се увеличи стойността на RP1на 10 к. Може да се намали RP2 и последователно да се включи дросел да речем 10 мкН. Дано тези съвети доведат до добър резултат!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2011, 21:10 

Благодаря за отговорите.
Засега никакъв успех. :cry:
Ще оставя схемата малко да отлежи, пък може до тогава да си подобри параметрите. :lol: (в кръга на шегата)
Ако някой има идеи на какво може да се дължи проблема да пише.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2011, 17:58 
Аватар

Тоя кондензатор 220 (нано?) дето е в базата на VT1 към маса, защо си го сложил? Що не пробваш без него?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2011, 17:59 

Посоченият кондензатор задължително трябва да го има точно там. В противен случай липсата му представлява силна отрицателна обратна връзка и генерациите се сриват. Стойността му в случая може да бъде от 10 до 470 нФ. Високите стойности са за повече сигурност на ниските обхвати. На схемата го е нарисувал с молив, защото при печатането са го изпуснали.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2011, 18:38 

Само да разясня, че не съм коригирал аз схемата. Източник: http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=7 ... 0-%2050MHz
Проблема се реши със схемата предложена ми в: http://www.bulforums.com/sandacite/view ... =58&t=3093
(Малко прекалих с темите в различни форуми. :oops: )

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2011, 12:27 

Ако си построил генератора по посочената схема трябва да знаеш, че диодът V1 КД503 трябва да е обърнат надолу. В противен случай едната поливълна силно отпушва полевия транзистор и сигналът няма синусоидална форма, а хармоничните честоти са в излишък. Когато го поставиш правилно, амплитудата ще спадне, но формата на синусоидата ще е чудесна. При това е възможно и да се получи еднаква амплитуда на всички обхвати.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2011, 12:42 

Уф, ама разбира се. Ама като се обърках с този плюс на маса си мислех, че анода му отива на маса, пък то било обратното. :) Ще го обърна и ще редактирам този пост с резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа