www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 15 Авг 2018, 09:39

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2010, 12:09 

Здравейте ! Много отдавна си харесах "Любителски честотомер до 50 MHz" с PIC16F84A и решех да си го направя, но все време не стига. Тия дни успях да направя платката и налепих всички елементи , но като запиша HEX файла "Любителски честотомер" не тръгва . Светът само първите седем сегмента от ляво на дясно , смених PIC16F84A и на новия записах същия HEX файла но пак същото. Ако можете помогнете че вече блокирах. Благодаря ви

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2010, 20:36 

Коя схема,провери ли дисплея

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2010, 02:16 
Аватар

Ако схемата и конструкцията е тази:

http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_freq_count_pic16f84a.html

имах проблеми и аз с нея, докато не смених индикацията на 1602.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2010, 17:17 

Благодаря за помощта. Ще взема нова индикация, схемата е същата: http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_ ... 6f84a.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 15:54 

danivvs,
Здравейте ! Относно тези любителски честотомер до 50 Mhz, аз също експериментирах подобна схема http://www.sixca.com/eng/articles/fc50/index.html но за съжаление ефект никакъв. Дори и с двата LCD К2-1602К и К2-1601А. Всичките пиксели на 16-те разряда светят. По схемно решение е еднаква с тази която е дадена от LZ2WSG, вече не знам какво да променям. Ако можете да помогнете,ще съм Ви благодарен!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2010, 17:07 
Аватар

При мен беше същата ситуация при запускането на честотомера (черни индикаторни запълнени сегменти, никаква активност), докато на мой познат тръгна от раз.

Първоначалните ми съмненията бяха в записването на процесора. След размяна се оказа, че моят процесор на неговата платка и индикация работи. Неговия процесор на моята платка с моя индикатор - не работеше. Индикаторите така и не можах да сменя, поради това, че съединителите бяха обърнати. Закупих си като неговата индикация (моята беше едноредова, а "работещата" - двуредова. След поставянето на новата индикация всичко беше наред. Затова споделих, че е нужна двуредова. Възможно е да имат разновидности, модели, една с една несъвместими ...

При записа на микроконтролера обърни внимание на fuses в програмата. По спомени не се установяваше един бит автоматично на някои програми за запис.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 11:32 

OK, Благодаря LZ2WSG. Ще проверя fuses в програмата.А можеш ли да ми кажеш какво LCD си използвал?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 12:04 

Здравей LZ2WSG ! Опитите ми са все неуспешни да пусна този честотомер. Прегледах ASM файла и мисля че има логическа грешка . Ако ти е удобно прати ми HEX или ASM файла . Пишеш че при (записа на процесора обърни внимание на fuses в програмата ) , това на PonyProg или на IC- Prog е защото такава отметка не можах да намеря . Благодаря ти ! email: danivvs@abv.bg

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 19:37 
Аватар

Сравних двата ASM файла - от нашия архив и от оригиналния източник. Еднакви са.

Записал съм я със самоделен JDM проиграматор, с няколко програми за проба - PonyProg, IC-Prog, Win Pic 800 и малка програмка само за PIC16F84 от тук: http://pic16f84.hit.bg/

Моделът на индикатора се вижда на снимка в страничката, но на прикачения файл е по-детайлно.

Прикачени файлове:
ind_1602.jpg
ind_1602.jpg [ 1.49 MiB | Прегледано 4911 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 20:13 

Благодаря ще го пробвам тези дни !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2010, 21:30 

Здравейте! След време реших пак да се мъча да пусна този честотомер, но опитите са ми на начална позиция. След като колегата LZ2WSG почти успя да ме убеди, че при мен е грешката, започнах да проверявам ASM файла. Оказа се, че съм бил прав: има логическа грешка, която е видях на пръв поглед, кой знай какви още има?
В началото на програмада е дефинирано: O EQU 7H , а в една от под програмите е
SUB BCF STATUS,O ;CLEAR OVERFLOW BIT -
... .
....
BSF STATUS,O ;SET OVERFLOW BIT IF RESULT IS NEGATIVE
STATUS,7 т.е.IRP бита не се използва . стр.60 от PIC микроконтролери част 1 на Н.Кенаров.
Много ще съм ви благодарен ако ми изпратите работещ hex или asm файл. Благодаря ви предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2010, 22:15 
Аватар

От програмиране на PIC микроконтролери не разбирам. Свалих файла, програмирах PIC-a и толкова - честотомерът на мой познат тръгна, при мен също.

След като запишеш PIC-a проверяваш ли какво е записано чрез сравняване на оригиналния файл и прочетения от новозаписания PIC?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2010, 23:29 

Здравей колега! При запис на пика сравнявам и няма разлика на записа, коректен е. Начертал съм схемата на PROTEUS и правя симулация на програмата. Изписва си теста и до там. Ако е удобно да ти пратя един пик да ми го клонираш от твоят честотомер, защото не ми се чете ред по ред.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Май 2010, 17:39 

Защо + на захр. напр. след 78L05 е свързан към Gnd на AC162BYA?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Май 2010, 18:27 
Аватар

Благодаря за поправката! 1,2 и 3-ти извод на индикацията съм ги разменил. Поправено е на схемата.
На печатния оригинал е ок, като за регулиране на контраста умишлено е пропуснато съпротивлението към захранването.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]