www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 23 Сеп 2018, 02:09

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2013, 01:56 
Аватар

Здравейте.

Попаднах на тази схема в сайта на KN34PC: http://www.kn34pc.com/construct/ah_che_ ... siern.html

Доколкото аз разбирам това е двустъпален диференциален усилвател. Понеже в училище не съм бил в тоя час може ли някой опитен да помогне.
Та въпросa e:
В какъв режим работят транзисторите КТ 315Б и КТ 316Б и съответно BD 136, BD 137?

Надявам се темата да е полезна на начинаещите колкото и проста да е.

Прикачени файлове:
constr_pa_auto_siern.gif
constr_pa_auto_siern.gif [ 37.36 KiB | Прегледано 4307 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2013, 19:43 
Аватар

Диференциален усилвател:
Прикачени файлове:
03925x01.png
03925x01.png [ 7.3 KiB | Прегледано 1453 пъти ]

Усилвател в клас Б:
Прикачени файлове:
amplifier16.gif
amplifier16.gif [ 9.71 KiB | Прегледано 1453 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 01:29 
Аватар

Тази схема 100% изпробвана ли е?
Опитвам се да я подкарам в LT Spice (симулатор) и резултата не е много хубав и ясен.
Най-вероятно аз нещо не правя както трябва, но все пак не ми е ясно нещо. Например доколкото знам, на npn транзистор трябва във всички случаи да имаме минус на емитера. И тук на схемата не виждам как може да се получи отрицателен потенциал на Q1 и Q3 например.

Прикачени файлове:
Shemata.png
Shemata.png [ 167.48 KiB | Прегледано 4266 пъти ]
grafiki.png
grafiki.png [ 192.44 KiB | Прегледано 4266 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 09:23 
Аватар

Бай Танас написа:
Тази схема 100% изпробвана ли е?

Схемата е споделена на сайта така, както е.

Бай Танас написа:
Опитвам се да я подкарам в LT Spice (симулатор) и резултата не е много хубав и ясен.

Това е усилвател за електронна сирена, където вероятно основното изискване е икономичност и някаква мощност? Икономичността е постигната с изпозлване на усилватели в клас Б, без преднапрежения на транзисторите и без ток на покой.

Бай Танас написа:
Например доколкото знам, на npn транзистор трябва във всички случаи да имаме минус на емитера. И тук на схемата не виждам как може да се получи отрицателен потенциал на Q1 и Q3 например.

Тази част от въпроса не ми е ясна. Поясни.

Понеже не познавам добре симулатора, който ти изпозлваш, изпозлвах такъв, който ми е познат.

С помощта на виртуалните му уреди според мен схемата си функционира така, както се предполага да работи реално.
1. Вижда се изкривяването, характерно за усилватели в "клас Б" ("ступенька", "crossover distortion").
2. С много уговорки за измерване на мощности с ватметър се вижда, че схемата усилва по мощност.

Налепи я реално и сподели резултата. Ще е интересно.

Прикачени файлове:
nchu_01.jpg
nchu_01.jpg [ 222.58 KiB | Прегледано 4259 пъти ]
nchu_02.jpg
nchu_02.jpg [ 102.86 KiB | Прегледано 4259 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 13:13 
Аватар

Цитат:

Това е усилвател за електронна сирена, където вероятно основното изискване е икономичност и някаква мощност? Икономичността е постигната с изпозлване на усилватели в клас Б, без преднапрежения на транзисторите и без ток на покой.

-Имам предвид, че нещо не работи както трябва.

Цитат:
Например доколкото знам, на npn транзистор трябва във всички случаи да имаме минус на емитера. И тук на схемата не виждам как може да се получи отрицателен потенциал на Q1 и Q3 например.

Тази част от въпроса не ми е ясна. Поясни.

-Не разбирам откъде протича емитерния ток на Q1 и Q3.

Схемата, която си симулирал е различна от тази, която е на сайта. Ще пробвам и аз да я пусна, така както ти си я начертал.

Между другото, кой симулатор ползваш?

Прикачени файлове:
npn.png
npn.png [ 19.33 KiB | Прегледано 4258 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 13:29 
Аватар

Грешката е моя: Начертах първото стъпало, после го копирах, но след като смених транзисторите с други типове, съм ги свързал грешно :) На симулатора това му е хубавото: нищо "не гърми", нищо не пуши :lol:

Токът протича през товара, в случая - входа на изходното стъпало.

Мисля, че ще ти е полезна следната книга: "Полупроводникова техника", част втора, "Усилватели и интегрални схеми", к.т.н. Атанас Шишков, София, "Техника", 1981 година. Прилагам извадка: "Двутактно стъпало с комплементарни транзистори".

Програмата е National Instruments Circuit Design Suite.

Прикачени файлове:
nchu_3.jpg
nchu_3.jpg [ 90.16 KiB | Прегледано 4257 пъти ]
nchu_4.jpg
nchu_4.jpg [ 103.78 KiB | Прегледано 4257 пъти ]
a_shishkov_ppt2_123_126.zip [300.92 KiB]
174 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 19:17 
Аватар

Важното, е че разбрах как работи схемата. Начертал съм една несполучлива скица, но все пак става ясно с каква посока и откъде протичат токовете.

Благодаря за информацията! :D Схемата е опростена и базова с оглед на първоначалното й приложение. Добра отправна точка е. И е много подходяща, за да се схване основната идея.

Прикачени файлове:
Ib.png
Ib.png [ 20.07 KiB | Прегледано 4251 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 19:24 
Аватар

Трудно ми беше да разбера през кои елементи тече входния ток на второто стъпало, (т.е. управляващите базови токове на Q5, Q6, Q7, Q8) но от последната схема се вижда. Като второто стъпало е начертано просто като товар на първото.

И все пак оригиналната схема от сайта май е грешна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2013, 20:08 
Аватар

Вярно :) Сега се загледах подробно, вероятно по същата причина и авторът се е увлякъл в чертането, както и аз - многообразието от еднообразни елементи обърква понякога :) Типът на транзисторите е объркан също.

При поправената схема вече не поглеждах оригинала, а по инерция ...

Трябва да намерим сега подходящо устройство и да приложим показаната схема :)

Нямам e-mail на автора. Ще коригирам схемата все пак. Благодаря за наблюдателността :)

Прикачени файлове:
ah_che_amp_sirena.gif
ah_che_amp_sirena.gif [ 15.89 KiB | Прегледано 4250 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2013, 00:21 
Аватар

В крайна сметка последната схема представлява по същност мостов усилвател в режим ¨Б¨(¨В¨). Товара есвързан в емитерните вериги, транзисторите работят в сх. ОК (емитерен повторител), което не позволява усилване по напрежение по-голямо от 1. Т.е. изходното напрежение в сх. ОЕ не превишава входното. Схемата работи с комплементарни транзистори.
Захранването е несиметрично. На схемата от симулатора съм поставил масата към входната верига, някой да не се обърка (това е грешно по принцип, но иначе симулатора не работи правилно).
Много добър пример с обучителна цел. Би трябвало да работи добре за непретенциозни приложения - сирени, домофони, субуфери и т.н..

Ето тук ще си позволя да дам препратка от друг сайт: http://www.pchelar-probvaisambg.com/sta ... spisak.htm. Където е даден принципа на работа на мостовото свързване на НЧУ.
Само не мога да разбера какво се печели при мостово свързване с несиметрично захранване. От практиката ми е известно, че с мостовата схема се постига по-голямо усилване поради почти двукратно по-голямото изх. напрежение. При симетрично захранване обаче. А при несиметрично как става това усилване си е загадка за мен.
Не открих на Шишков книгата. За сметка на това намерих тази - "Полупроводниковая схемотехника. 12-е изд. Том 1", от тук - http://rkniga.ru/ Да саживи и здрави руснаците. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2013, 02:00 
Аватар

Разбрах аджаба защо при несиметрично захранване и мостово свързване се удвоява напрежението върху товара. Това е така, защото при конвекционалното свързване на усилвателя пада върху крайните транзистори е половината от захранващото напрежение. И съответно пада върху товара също е половината от захранващото напрежение. Докато при мостовото свързване върху товара пада почти цялото захранващо напрежение. Прилагам и теоретична скица.

Прикачени файлове:
Untitled.png
Untitled.png [ 12.31 KiB | Прегледано 4231 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2013, 14:07 
Аватар

Временно.

Прикачени файлове:
Untitled.png
Untitled.png [ 58.97 KiB | Прегледано 4127 пъти ]
Complementary.png